Trwa ładowanie...

Polacy wybrani przez Akademię! Na liście Komasa, Pacewicz i dwie piekielnie zdolne Polki

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zaprosiła do swojego grona 819 artystów z całego świata. Na liście z łatwością można odszukać nazwiska Polaków. Możemy być dumni.

Polacy wybrani przez Akademię! Na liście Komasa, Pacewicz i dwie piekielnie zdolne PolkiŹródło: ONS.pl
dldqi8r
dldqi8r

Rok 2020 daje nieźle w kość filmowcom. Wielu z nich w ogóle nie mogło pracować. Pandemia przerwała pracę na planach filmowych, zablokowała kina i tym samym ich źródło dochodu. Osłodzeniem tych trudnych miesięcy będzie pewnie dla wielu zaproszenie od Akademii Filmowej. To jedno z najważniejszych wyróżnień dla wielu filmowców - członkostwo w Akademii, która przyznaje co roku Oscary.

Zobacz: Oscary 2020: Jan Komasa o polityce. "Powinniśmy być razem"

Lista wyróżnionych artystów co roku się zmienia i pojawia się na niej kilkaset nazwisk. Na tej najnowszej możemy z łatwością wypatrzeć nazwiska Polaków.

dldqi8r

Do bycia członkiem Akademii zaproszono Jana Komasę i Mateusza Pacewicza. Obaj panowie zostali wyróżnieni za film "Boże ciało", nad którym razem pracowali. Nie trzeba chyba przypominać, że "Boże ciało" było nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Akademia wyróżniła także Pawła Chruścielewskiego, montażystę. W jego filmowym CV zapisała się praca przy "Bożym ciele", ale także przy takich filmach jak "Słodki koniec dnia" czy "Ostatnia rodzina".

Co jest dla nas ważne, to obecność na liście dwóch Polek. Wyróżniono Magdalenę Szwarcbart, reżyserkę castingu. Odpowiadała m.in. za "Zimną wojnę" i "Listę Schindlera".

Zaproszenie dostała także Dorota Roqueplo, słynna kostiumografka, której pracę mogliśmy podziwiać m.in. w filmach "Miasto 44" i "Twój Vincent". Dla Roqueplo wyróżnienie od oscarowej Akademii to uzupełnienie pięknego emploi. Jest już bowiem członkinią Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

dldqi8r

Wyróżnienia w 2020 r. są szczególne. Postarano się o to, by 45 proc. zaproszonych artystów stanowiły kobiety, 36 proc. miejsc na liście stanowią natomiast mniejszości etniczne/rasowe. Zwrócono też uwagę, by nowi członkowie pochodzili z rożnych państw. I tak 49 proc. nowych członków to przedstawiciele 68 państw.

Zaproszeni członkowie muszą jeszcze oficjalnie potwierdzić chęć dołączenia do Akademii. Jeśli tak zrobią, będą w gronie filmowców z całego świata, którzy mają wpływ na nominacje do Oscarów.

W tym roku Akademia zaprosiła także do swojego grona takich artysów jak: Eva Longoria, Zendaya, Awkwafina, Cynthia Erivo, Udo Kier, Natasha Lyonne.
.

dldqi8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dldqi8r