Trwa ładowanie...
cannes
24-04-2014 16:38

Polak, który zawędrował do Cannes - Pokaz filmów Michała Szcześniaka

Polak, który zawędrował do Cannes - Pokaz filmów Michała SzcześniakaŹródło: kadr z filmu 'Punkt Wyjścia'
d52eejm
d52eejm

24 kwietnia (czwartek) w cyklu "Nie znajdziesz tego na torrentach" o godz. 19:00 w warszawskim klubie Kosmos Kosmos odbędzie się pokaz filmów Michała Szcześniaka, który bez wątpienia jest wielką nadzieją polskiego kina. Już w wieku 23-lat otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz europejski (Nisimasa European Script Contest), a dwa lata później jego krótkometrażowy film „Łódka” reprezentował Polskę na 60. Festiwalu Filmowym w Cannes (cykl Tydzień Krytyków).

Projekcje otworzy trailer do jego ostatniego, kontrowersyjnego filmu dokumentalnego zrealizowanego w Studiu Munka pt.:„Punkt wyjścia”. Jego bohaterką jest pełna energii, niespełna 30-letnia Aneta. Poznajemy ją jako opiekunkę charyzmatycznej starszej pani Heleny. Kobiety łączy niezwykła więź. Przez jej pryzmat odkrywamy codzienność Anety – okazuje się, że odsiaduje w więzieniu wyrok za morderstwo. Z pomocą pani Heleny, Aneta podejmie najtrudniejsze w życiu wyzwanie…

PROGRAM PROJEKCJI

"Punkt wyjścia", 2014.
"Biała malina", 2013
"Szkoła podrywu", 2012
"Saszka, Saszka, 2011.
"Łódka", 2007

"Punkt wyjścia"
Aneta "zbuntowała się całkowicie" w wieku 19 lat. Do więzienia trafiła za morderstwo. Dziewięć lat później, odsiadując wyrok podejmuje pracę opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury więzienia do domu spokojnej starości. Chora od najmłodszych lat na reumatyzm pani Helena jest zafascynowana zjawiskową dziewczyną. W jej odczuciu Aneta ma w życiu wszystko, zdrowie, młodość i średnie wykształcenie, a nawet prawie wyższe. Pani Helena namiętnie dopytuje dziewczynę o jej życie, stawiając wyłuskane anegdoty w kontraście wobec świata widzianego "z okien szpitali i autokaru". Anetę czeka bardzo trudna próba, w której pomoże jej pani Helena.

d52eejm

"Szaszka, Szaszka"
Sasza mieszka z mamą w wiosce w pobliżu Kazania, w rosyjskim Tatarstanie. Jako dziewięciolatek poszedł do szkoły kadetów, bo chce zostać żołnierzem. Ma dalekosiężne plany - chce studiować w Akademii Marynarki Wojennej w odległej Samarze. Jego mama stara się go jednak odwieść od tego pomysłu, twierdząc, że nigdzie go nie puści, mimo że dwunastoletni dziś chłopak, będzie już wtedy dorosły.

"Łódka"
Łódka" opowiada o młodym chłopaku, którego oryginalność przestaje mieścić się w ramach tolerancji jego otoczenia. Dobrze rokujący młody człowiek zmienia się w odludka postanawia zamieszkać w łódce na środku jeziora. Motywem przewodnim jest alienacja głównego bohatera. W "Łódce" postacie drugoplanowe wnoszą elementy komiczne. Otaczająca bohatera rzeczywistość widziana ze środka jeziora jest surrealistyczna, a zachowanie ludzi kontaktujących się z nim okrzykami z brzegu na granicy komedii. Ale jest takie, jakie byłoby gdyby podobna sytuacja pojawiła się naprawdę.

„Szkoła podrywu”
Historia dwóch chłopaków z bardzo małych miejscowości, którzy przyjeżdżają do wielkiego miasta Krakowa na lekcję „uwodzenia”, którą prowadzi ekscentryczny właściciel szkoły podrywania. Po lekcji wyjdą na miasto sprawdzić nowe umiejętności. Dziewczyny okażą się wobec nich rozbrajająco szczere i chłopaki szybko przestaną korzystać z rad guru.

„Biała malina”
Flm wykonany od pomysłu do końca realizacji w 48 godzin. Czarna komedia o podziemiu handlarzy… viagrą.

d52eejm

Michał Szcześniak BIO

Reżyser i scenarzysta. W 2005 r. otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz europejski,- Nisimasa European Script Contest. Film „Łódka” dostał wiele nagród w Polsce i za granicą, m.in. wyróżnienie na Polskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i I nagrodę na Cyprus International Film Festival i statuetkę „Excellence In Independent Film”. W 2007 roku scenariusz Szcześniaka „Goliath” został zakwalifikowany do prestiżowego projektu European Short Pitch, równocześnie dostając się do finału konkursu „Nakręcone teksty”, a tekst „Patrz: wolna wola” wygrał konkurs „Kontest” organizowany przez Teatr Wytwórnia i Ministra kultury na najlepszy, polski dramat współczesny (Szcześniak zrezygnował jednak z nagrody). Nowy film Szcześniaka „Sashka, Sashka…” otrzymał cztery nagrody na Festiwalu Szkoły Filmowej VGIK w Moskwie: dla najlepszego reżysera, za najlepszy film, nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze zdjęcia. Polską premierę film będzie miał na festiwalu „T-Mobile Nowe Horyzonty“, w konkursie polskich filmów
krótkometrażowych. Obecnie przygotowuje fabularny debiut pełnometrażowy “Fisheye”, który będzie koprodukcją polsko- brytyjską.

d52eejm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d52eejm