Trwa ładowanie...
30-09-2009 11:50

Polański odbierze Nagrodę Filmową Kolonii "z opóźnieniem"

Polański odbierze Nagrodę Filmową Kolonii "z opóźnieniem"Źródło: AFP
d3zsd4z
d3zsd4z

Przebywający w szwajcarskim areszcie Roman Polański odbierze później Nagrodę Filmową Kolonii, którą zamierzano mu wręczyć w najbliższą sobotę podczas odbywającego się w tym mieście festiwalu filmowo-telewizyjnego Cologne Conference - poinformował założyciel festiwalu Lutz Hachmeister.

Według Hachmeister, organizatorzy imprezy otrzymali ze szwajcarskiego ministerstwa sprawiedliwości e-mail z wiadomością, że nawet gdyby Polański wyszedł na wolność za kaucją, to i tak nie mógłby opuszczać Szwajcarii. Hachmeister oświadczył też, że działaniom szwajcarskich władz można się przyglądać "jedynie z osłupieniem i wielkim ubolewaniem".

Jak głosi werdykt festiwalu, sama biografia Polańskiego stanowi materiał na kilka filmów, a artysta, "biorąc za podstawę głębokie przeżycia własnej egzystencji, intensywnie pracował nad połączeniem komunikacji, percepcji zmysłowej i sztuki filmowej - i to w wybitnych dziełach, tworzonych na przestrzeni ponad 50 lat".

Nagroda, finansowana przez Fundację Filmową Nadrenii Północnej-Westfalii i miasto Kolonia, honoruje wybitnych filmowców, którzy wywarli decydujący wpływ na reguły języka i poetykę audiowizualnych środków przekazu. Dołączana do niej premia pieniężna to 25 tys. euro.

Jako pierwszy Nagrodę Filmową Kolonii otrzymał w 2007 roku Kanadyjczyk Paul Haggis, znany między innymi jako autor scenariusza filmu "Casino Royale". W ubiegłym roku laureatami zostali belgijscy bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, twórcy filmu "Dziecko".

d3zsd4z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zsd4z