Trwa ładowanie...
ds2p5sg
Aktualności

Polska rzeczywistość przerosła film!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska rzeczywistość przerosła film!
ds2p5sg

Film dokumentalny Marcela Łozińskiego "Jak to się robi" - zapis eksperymentu Piotra Tymochowicza, mającego udowodnić, że na szczyty władzy można doprowadzić każdego - w piątek trafi do kin.

Film przedstawia prowokacyjny obraz nadwiślańskiego modelu demomkracji, ironiczny a zarazem przerażający portret polskiej sceny politycznej - informuje dystrybutor, Gutek Film. Jest to zapis trzyletniego eksperymentu, który przeprowadził Tymochowicz - specjalista od marketingu politycznego.

Po prasowym pokazie, który odbył się w poniedziałek w warszawskim kinie Muranów Łoziński podkreślił, że "sens tego filmu jest taki, że warto mieć poglądy, że warto być im wiernym". Reżyser zauważył też, że przez trzy lata pracy nad filmem wiele się w polskiej polityce zmieniło, a prestiż zawodu polityka w pewnym sensie się zdegradował. - Podczas zdjęć miałem poczucie, że wydarzenia polityczne nas wyprzedzają - powiedział dokumentalista.

ds2p5sg

- Z pełną odpowiedzialnością chciałbym powiedzieć, że rzeczywistość znacznie przerasta to, co widzieliście w filmie - dodał Tymochowicz. Jak zapewnił, decydując się na pracę nad filmem, chciał "uświadomić ludziom, jak łatwo dają robić z siebie 'balona'".

- Statystycznie dla polityków liczy się najpierw interes własny, potem interes partyjny, potem długo, długo nic... - przekonywał Tymochowicz. - Może ludzie nie chcą znać prawdy, może wolą się karmić iluzjami - mówił.

- Zadaniem naszego filmu było pokazanie, że to zjawisko bardzo szerokie. Dobrze byłoby zostawić pojedynczego Darka, a zająć się całym, groźnym zjawiskiem - zauważyła montażystka Katarzyna Maciejko-Kowalczyk.

Na spotkaniu prasowym wywiązała się dyskusja na temat granic manipulacji. Tymochowiczowi zarzucano, iż tego, jak odnieść sukces w polityce, uczy "niewłaściwych ludzi". "JAK TO SIE ROBI" W NASZEJ GALERII ZDJĘĆ - Ja sprzedaję narzędzia. Nie jest moją rolą umoralniać, uszlachetniać, pełnić misję - podkreślał Tymochowicz. Jak dodał, intelektualiści polscy "cierpią na pewien kompleks". - Uzurpują sobie prawo do oceniania, kto jest odpowiedni, a kto nie. (...) Nie oceniajmy tak łatwo - mówił. Zresztą "to nie ja wybieram, to wy wybieracie!" - powiedział Tymochowicz, któremu przypisuje się znaczny udział w wypromowaniu Andrzeja Leppera.

ds2p5sg

- Łoziński pokazuje, że "rząd dusz" to jedynie parę zgrabnych socjotechnicznych tricków - relacjonuje Gutek Film. - Opowiada o świecie, w którym cynizm i polityczna skuteczność ważą więcej niż jakiekolwiek idee, a partyjne barwy są jedynie mniej lub bardziej malowniczym dodatkiem do koloru, kupionego pod okiem specjalisty od wizerunku, krawatu.

Wzorem producentów reality show twórcy filmu zorganizowali casting. Wyłoniono kilkanaście osób, które pod okiem specjalisty poznawały tajniki psychologicznego wpływania na masy. Z tej grupy ostatecznie wybrano jednego człowieka, Darka.

- Tymochowiczowi udało się wyłuskać prawdziwy "diament", pochodzącego z prowincji chłopaka, który od początku deklarował, że chce zostać politykiem jedynie z umiłowania dla władzy, pieniędzy i popularności. Widzimy, jak zwinny manipulator może przeobrazić człowieka bez właściwości w polityczne zwierzę - informował dystrybutor. - Darek bez zażenowania próbuje różnych sposobów, aby trafić na szczyt - relacjonuje Gutek Film. - Najpierw opowiada, że "ma poglądy takie bardziej centroprawicowe, czyli po prostu w stronę PiS". Za chwilę bez zmrużenia oka sieje ferment w młodzieżówce SLD, by w końcu zaproponować ideową pomoc "jedynemu nie skompromitowanemu liderowi", Andrzejowi Lepperowi. Wspierany przez Tymochowicza polityczny naturszczyk rozpętuje uliczne demonstracje, sieje zamęt w politycznych kuluarach, zawstydza baronów SLD i negocjuje z przewodniczącymi.

Autorami zdjęć do "Jak to się robi" są Jacek Petrycki i Andrzej Adamczak. Film zdobył już Grand Prix, "Białą Kobrę", XVI Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi.

Dwa tygodnie po wejściu do kin film będzie dostępny również na DVD.

ds2p5sg

Podziel się opinią

Share
ds2p5sg
ds2p5sg