Polskie - uniwersalne: kulturowe kręgi w Pekinie

Wystawy najnowszych polskich plakatów, warsztaty z multimediów, wykłady, pokazy polskich arcydzieł filmowych i multikulturowe koncerty – te wszystkie atrakcje przygotowano w ramach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach.

Polskie - uniwersalne: kulturowe kręgi w Pekinie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

W Pekinie atrakcje festiwalowe są dostępne jednocześnie w czterech ważnych miejscach na kulturalnej mapie miasta.
W prestiżowej 1+1 Art Gallery prezentowane są niecodzienne wystawy „Chopin w polskim plakacie” oraz „Współczesny plakat polski”. Przed głównym wejściem do galerii swoją instalację przygotowała Ludwika Ogorzelec – artystka, której prace cieszą się uznaniem na świecie. „Oddychająca Chmura” prezentuje się imponująco i zwraca uwagę nie tylko odwiedzających galerię, ale też przypadkowych przechodniów.

Obraz
© Materiały prasowe

Czy mieszkańca Pekinu może zainteresować co się dzieje w polskiej sztuce, multimediach, kinie czy muzyce? Okazuje się, że tak! Wykłady oraz warsztaty prowadzone przez artystów i naukowców z Polski: Marię Kurpik, Sebastiana Kubicę oraz Ksawerego Kaliskiego cieszyły się sporym powodzeniem nie tylko w galerii, w której się odbywały, ale również w internecie.

Obraz
© Materiały prasowe

Ksawery Kaliski, który w Pekinie prezentuje także swoją instalację multimedialną „Źródło”, został zaproszony do wygłoszenia nieplanowanego wykładu na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni technologicznych w Chinach: Beijing University of Technology. Wydarzenie cieszyło się zaskakującym zainteresowaniem: w auli zabrakło miejsc, a online wykład śledziło ponad 26 tysięcy osób.
W China Film Archive wyświetlane są arcydzieła polskiej kinematografii: od „Kanału”, przez „Nóż w wodzie”, po „Seksmisję” czy „Dekalog”. Bilety na wszystkie seanse zostały wyprzedane na długo przed datą projekcji. Pokazy cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że tworzyły się długie kolejki chętnych do ich zobaczenia. Niektórzy z chińskich miłośników X muzy przejechali kilkaset kilometrów, żeby móc zobaczyć na ekranie znakomite dzieła polskich reżyserów.

Obraz
© Materiały prasowe

Bogate i różnorodne brzmienia muzyczne będzie można usłyszeć w Beijing Music Concert Hall oraz China Conservatory of Music Concert Hall. Wystąpią tam polskie zespoły: Daganana, Konikiewicz Trio, Kwadrofonik oraz wybitny pianista Mateusz Borowiak.
Zaproszeni artyści, wykładowcy i wykonawcy a także wyświetlane na Festiwalu filmy reprezentują różnorodne aspekty - zarazem typowo polskie i uniwersalne. Takie podejście do spotkania naszych kultur spotkało się z zainteresowaniem i uznaniem w Państwie Środka.

Działania festiwalowe odbywają się od 16 października do 4 listopada głównie w Pekinie, ale także w Szanghaju, Wuqiang, Yangzhou i Datong.

Szczegóły na stronie Festiwalu: http://kregisztuki.com oraz na Facebooku: http://facebook.com/kregisztuki/.

Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)