Trwa ładowanie...
20-09-2006 11:35

Ponad 150 filmów na 22. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym

Ponad 150 filmów na 22. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym
d12074p
d12074p

Ponad 150 filmów z 48 krajów można będzie zobaczyć na 22. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (WMFF) - poinformowali organizatorzy na wtorkowej konferencji prasowej. Festiwal odbywać się będzie od 6 do 15 października.

Jak podkreśla organizator festiwalu, Warszawska Fundacja Filmowa, prezentowane obrazy to "najnowsze i najbardziej interesujące filmy z całego świata". To m.in. filmy z: Rosji, Filipin, Rumunii, Argentyny, Afryki Południowej, Węgier, Niemiec, Czech, Norwegii, Łotwy, Indii, Meksyku i Japonii.

Dyrektor 22. WMFF Stefan Laudyn zaznaczył, że są wśród nich takie, które miały światową premierę zaledwie kilka tygodni, a nawet kilka dni temu - na festiwalach filmowych w Toronto, Wenecji, czy Locarno.

Festiwal otworzy pokaz polskiego filmu pt. "Południe-Północ", w reżyserii Łukasza Karwowskiego, w którym główne role zagrali Agnieszka Grochowska i Borys Szyc.

To jeden z sześciu polskich filmów, które będą prezentowane na 22. WMFF. Pozostałe to: "Chłopiec na galopującym koniu" (reż. Adam Guziński)
, "Z odzysku" (reż. Sławomir Fabicki)
, "Co słonko widziało" (reż. Michał Rosa)
, "Płonący facet" (reż. Sławomir Grunberg i Ewa Pięta) oraz "Summer Love" (reż. Piotr Uklański)
.

d12074p

Wśród filmów zagranicznych znajdą się m.in.: "Telenowela" (Dania/Szwecja, reż. Pernille Fischer Christensen - film uhonorowany nagrodą za najlepszy debiut reżyserski na ostatnim Berlinale), "Uwolnić słonia" (Norwegia/Wielka Brytania, reż. Christopher Nielsen)
, "Euforia" (Rosja, reż. Iwan Wyrpajew) oraz "Papier będzie niebieski" (Rumunia, reż. Radu Muntean)
.

Zobaczyć będzie można także obrazy: "Psia buda" (Argentyna/Urugwaj/Hiszpania, reż. Manolo Nieto), "Syn człowieczy" (Afryka Południowa, rez. Mark Dornford-May), "Świeże powietrze" (Węgry, reż. Agnes Kocsis), "Tak spędziłem koniec świata" (Rumunia/Francja, reż. Catalin Mitulescu) oraz "Pętla życia" (Austria, reż. Timo Novotny, obraz uznany za najlepszy film dokumentalny na ostatnim festiwalu w Karlowych Warach). Warszawski festiwal będzie miał trzy sekcje konkursowe: już po raz piąty konkurs "Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy", oraz dwa nowe konkursy - Regionalny (dla filmów z Europy Środkowo-Wschodniej) i Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. Widzowie zwyczajowo uhonorują jeden z filmów Nagrodą Publiczności.

Wśród festiwalowych gości znajdzie się ponad stu cenionych twórców filmowych, m.in.: Martina Gedeck - jedna z największych gwiazd niemieckiego kina, która wystąpiła w 91 filmach; czołowy czeski aktor Paweł Liszka; oraz reżyserowie Sharunas Bartas (Litwa), Nicolas Winding Refn (Dania) oraz Gustave de Kervern i Benoit Delepine (Francja).

Organizatorzy zwracają uwagę, że większość prezentowanych na 22. WMFF filmów nigdy nie trafi do polskich kin. Dlatego festiwal jest dla Polaków jedyną okazją, by je zobaczyć na dużym ekranie.

d12074p

Jak poinformował dyrektor Stefan Laudyn, 2 grudnia w Warszawie odbędzie się ceremonia wręczenia prestiżowych Europejskich Nagród Filmowych. Nagrody te przyznawane są od 1988 roku przez Europejską Akademię Filmową. Jedną z nich, Za Całokształt Twórczości, otrzyma Roman Polański.

Trzynaście spośród 49. filmów kandydujących w tym roku do Europejskich Nagród Filmowych można będzie zobaczyć na 22. WMFF. To m.in.: "Requiem" (Niemcy, reż. Hans-Christian Schmid), "Grbavica" (Austria/Bośnia-Hercegowina/Niemcy/Chorwacja, reż. Jasmila Zbanic)
i "Na wschód od Bukaresztu" (Rumunia, reż. Corneliu Porumboiu).

Pokazy festiwalowe odbywać się będą w warszawskich kinach: Relax, Kinoteka i Luna.

d12074p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12074p