Trwa ładowanie...
16-11-2016 11:19

Ponad 50 filmów na 21. Forum Kina Europejskiego

Ponad 50 filmów polskich i zagranicznych znalazło się w programie 21. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia, które rozpocznie się w Łodzi 25 listopada. Festiwal otworzy pokaz obrazu Jana Jakuba Kolskiego "Las, 4 rano".

Ponad 50 filmów na 21. Forum Kina EuropejskiegoŹródło: Materiały prasowe
d2ek7k4
d2ek7k4

Szczegóły programu tegorocznej edycji forum organizatorzy przedstawili podczas wtorkowej konferencji prasowej. Oprócz projekcji filmowych, w tym konkursu debiutujących artystów polskich i zagranicznych, festiwalowi będą towarzyszyć liczne spotkania z twórcami filmów, konkurs na najlepszą piosenkę filmową oraz koncerty.

Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia jest najstarszą łódzką imprezą filmową poświęconą kinu fabularnemu. Pierwsza edycja odbyła się w roku 1992.

Jak powiedział w rozmowie z PAP producent i pomysłodawca forum Sławomir Fijałkowski przez te lata nie zmieniła się idea festiwalu.
"Od początku formuła prezentacji kina europejskiego składała się z trzech filarów: klasyki kina, premier i debiutów. Jesteśmy wierni prezentacji tego, co najlepsze i najbardziej wartościowe w kinie europejskim. Tego, co widz żyjący na naszym kontynencie dotyka na co dzień. Problematykę współczesnego świata chcieliśmy zamknąć i ukazać na ekranie w pigułce pod nazwą Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia" – wyjaśnił.

d2ek7k4

Dodał, że "bogaty repertuar tegorocznej edycji jest dowodem na to, iż publiczność filmowa oczekuje od kina różnorodności".
W ciągu ośmiu dni widzowie będą mogli obejrzeć ponad 50 filmów zaprezentowanych w dziewięciu sekcjach programowych oraz uczestniczyć w szeregu spotkań z artystami i imprezach towarzyszących.

Do dwóch konkursów – polskich oraz europejskich - debiutów i filmów drugich wybrano po 10 produkcji.
Wśród krajowych pozycji o nagrodę "Kryształowego Jabłka" zgłoszono m.in. "Ostatnią rodzinę" w reż. Jana P. Matuszyńskiego, "Kamper" Łukasza Grzegorzka, "Plac zabaw" Bartosza M. Kowalskiego, "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka, "Wspomnienie lata" Adama Guzińskiego.

"Wybraliśmy filmy, które są chlubą polskich debiutów w tym sezonie. Są też kontrowersyjne pozycje, których twórcy będą mogli spotkać się z widzami i wyjaśnić im, co i dlaczego gra w głowach młodym artystów debiutujących na rynku filmowym. W ten sposób chcemy budować relacje między kinem a widzem. Takie jest bowiem nasze podejście do tego festiwalu" - tłumaczył dyrektor programowy Cinergii Krzysztof Spór.

Dodał, że w konkursie europejskich debiutów "Kryształowej Łódki" w wielu obrazach ukazany zostanie zmieniający się na naszych oczach świat, a – jak zaznaczył - filmowcy europejscy na tego typu transformacje są najbardziej czuli.

d2ek7k4

Tegoroczną edycję FKE Orlen Cinergia 25 listopada otworzy pozakonkursowy pokaz ostatniego filmu Jana Jakuba Kolskiego "Las, 4 rano". Odtwórca głównej roli Krzysztof Majchrzak odbierze "Złotego Glana" - nagrody przyznawanej przez organizatorów dla twórców niezależnych.

"To wyróżnienie odbieram jako nagrodę za upór, za niewpisywanie się w konkurencyjny kontekst kultury, za niestanie na ściankach, za nierobienie sweetfoci, za nienoszenie stylizacji, tylko ubrań" – powiedział aktor.

W Łodzi "Złotego Glana" obierze również reżyser Jerzy Skolimowski, który spotka się m.in. ze studentami Szkoły Filmowej.
W retrospektywnej części FKE przewidziano pokazy specjalne – m.in. wyświetlanego w kościele Jezuitów w jednym, ponad dziesięciogodzinnym bloku "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego i "Brzdąca" Charliego Chaplina z muzyką na żywo; panoramę europejskiego kina; polskie filmy dokumentalne; europejskie filmy dla dzieci oraz filmy Studia Munka i kino Marii Kornatowskiej.
Częścią Cinergii jest kamerTon – Konkurs Piosenki Filmowej. W tym roku jury wybierze najlepszą piosenkę polskich filmów spośród sześciu nominowanych utworów. Wśród imprez towarzyszących są również koncerty Katarzyny Groniec oraz Sióstr Wrońskich, liczne spotkania z twórcami, a także panel poświęcony komiksowi w polskim kinie.

21 FKE Orlen Cinergia potrwa do 2 grudnia. Projekcje będą odbywać się w Centrum Festiwalowym Helios Sukcesja oraz w Kinie Charlie.

d2ek7k4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ek7k4