Trwa ładowanie...
d128cv1

Potem nastąpi cisza

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
d128cv1

Maj 1945, przeddzień walk o Drezno i poplątane polskie drogi trzech żołnierzy II Armii Wojska Polskiego: majora Świętowca – alowca przekonanego, że „z nikogo nie wolno rezygnować, porucznika Kolskiego – po powrocie z Sybiru nieco zdezorientowanego sytuacją w Polsce, i podporucznika Olewicza – byłego akowca, próbującego w tworzącej się rzeczywistości znaleźć dla siebie miejsce. Łączy ich wspólny wróg, dzieli nieufność i zasadne pytanie, czy porozumienie jest możliwe.

Jeden z najciekawszych filmów wojennych lat 60. Adaptacja dylogii Zbigniewa Safjana (Zanim przemówią, Potem nastąpi cisza), w której reżyser – były żołnierz II Armii WP, uczestnik tragicznej bitwy pod Budziszynem – wykorzystał frontowe doświadczenia. „Safjan opisał konflikt bohaterów trochę jako walkę dobra ze złem. Mnie zależało natomiast, by pokazać, że było to coś znacznie bardziej skomplikowanego. Każdy z oficerów miał bowiem swoje racje, w które naprawdę wierzył. W ich postawach nie było nic z koniunkturalizmu. Tak naprawdę elementem negatywnym tej historii był rodzący się system, z którego założeniami nie można było polemizować”. Brak ideologicznych uproszczeń to jeden z atutów filmu, obok doborowej obsady, a przede wszystkim – doskonałej batalistyki. Dodatkowym jest – charakterystyczna dla reżysera – nowatorska, retrospektywna narracja, pokazująca nie tylko losy, ale i racje trójki głównych bohaterów.

Potem nastąpi cisza to kolejny – po Jutro premiera, Do widzenia, do jutra, Jowicie, Trzeba zabić tę miłość i Mniejszym niebie – film Janusza Morgensterna, który otrzymał szansę na nowe życie w świecie współczesnych technologii. Wśród blisko 140 zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiego kina znalazły się m.in. takie tytuły, jak: Popiół i diament, Rękopis znaleziony w Saragossie, Pociąg, Matka Joanna od Aniołów, Rejs, Ziemia obiecana, Przypadek, Barwy ochronne czy Człowiek z marmuru, którego niedawna premiera była wydarzeniem specjalnym 38. Gdynia Film Festival.

Potem nastąpi cisza
Tytuł oryginalny

Potem nastąpi cisza

Gatunek

dramat, psychologiczny, wojenny

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

1965

Czas trwania

93 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d128cv1
d128cv1
d128cv1