Trwa ładowanie...
24-11-2006 17:02

Rewolucja technologiczna w Polsacie

Rewolucja technologiczna w Polsacie
d390zeo
d390zeo

Cyfrowy Polsat uruchomi kanały w wysokiej rozdzielczości (HD), a w przyszłym roku we współpracy z Telewizją Polsat zacznie nadawać w takim standardzie transmisje.

Telewizja Polsat SA i Cyfrowy Polsat – operator platformy satelitarnej, połączyły siły w zakresie wprowadzenia technologii HD. Telewizja Polsat podpisała w poniedziałek umowę z firmą Sony na dostarczenie 2 wozów transmisyjnych, przeznaczonych do obsługi własnych imprez. Polsat planuje również modernizację studiów – do końca przyszłego roku powstanie przynajmniej jedno studio HD - oraz modernizację produkcji i emisji. Cyfrowy Polsat wydzierżawił nowy – trzeci już – transponder, który posłuży do transmisji kanałów w standardzie HDTV. Jako pierwszy zostanie na nim umieszczony nowy kanał Polsat Sport HD, który będzie dostępny w ofercie platformy od czerwca 2007 r.

„Wozy transmisyjne HD to milowy krok w rozwoju naszej telewizji.” – uważa Aleksander Myszka, Prezes Zarządu Telewizji Polsat SA – „ Umożliwią nam obsługę własnych imprez sportowych, a także realizację przedsięwzięć takich jak programy rozrywkowe i publicystyczne oraz masowe koncerty. Nasza oferta dla telewidza będzie jeszcze bogatsza i bardziej interesująca”.

Wozy wyprodukuje na specjalne zamówienie Polsatu firma Sony, największy światowy producent profesjonalnego sprzętu. Wozy będą budowane i wyposażane w Anglii. Pierwszy będzie gotowy już w połowie 2007 r., drugi zostanie oddany do użytku w trzecim kwartale 2007 r.

Premierową produkcję własną Polsatu w technologii HDTV stanowić będzie Liga Światowa w Siatkówce Mężczyzn. W dalszej kolejności Polsat planuje transmisje szeregu atrakcyjnych imprez sportowych, m.in.: Grand Prix w Siatkówce Kobiet, Puchar Ekstraklasy w Piłce Nożnej, Liga Koszykarska Mężczyzn i Liga Siatkarska Mężczyzn (wybrane mecze), Ekstraliga Żużlowa (wybrane mecze), Turniej World Tour Mężczyzn i Turniej World Tour Kobiet w Siatkówce Plażowej, Memoriał Huberta Wagnera w Siatkówce Mężczyzn. W 2008 r. pojawią się także: J.S. Cup w Tenisie Ziemnym Kobiet oraz Liga Mistrzów w Siatkówce.

Wśród sztandarowych pozycji rozrywkowych Polsatu, które będą wyprodukowane w technologii HDTV, znajdzie się między innymi Festiwal TOPtrendy.Kanały w jakości HD będą dostępne na platformie Cyfrowego Polsatu, który planuje wprowadzić do końca 2007 r. pakiet 5 kanałów, nadawanych w wysokiej rozdzielczości. Docelowo abonenci platformy będą mogli oglądać kanały HD w 4 kategoriach tematycznych: sport, film, rozrywka i edukacja.

Dominik Libicki, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu mówi: „Cieszymy się, że już wkrótce będziemy mogli zapewnić widzom nie tylko sportowe emocje na najwyższym poziomie, ale i jakość obrazu, która zadowoli najbardziej wymagających kibiców. Cyfrowy Polsat już od dłuższego czasu przygotowany jest do transmisji programów w wysokiej rozdzielczości, a przeprowadzone przez nas badania wskazują na to, że w przyszłym roku ilość telewizorów HD osiągnie masę krytyczną uzasadniającą wprowadzenie tej usługi.”

Partnerem technologicznym Cyfrowego Polsatu w obszarze HDTV jest Samsung, największy producent odbiorników HD w Polsce. Obie firmy będą ściśle współpracować, aby zapewnić widzom jak najlepszy odbiór programów nadawanych w wysokiej rozdzielczości. Cyfrowy Polsat zakupi dla swoich abonentów dekodery marki Samsung umożliwiające odbiór kanałów HD. Współpraca będzie dotyczyć także sfery marketingowej. Każdy z abonentów platformy będzie mógł nabyć telewizor Samsung w specjalnej cenie. Natomiast widzowie mający w planach zakup telewizora Samsung HD o przekątnej ekranu większej niż 40 cali, otrzymają bezpłatnie dekoder HD Cyfrowego Polsatu.

„Wcześniejsze prognozy mówiły, że w tym roku sprzedanych zostanie 180.000 telewizorów wysokiej rozdzielczości, najnowsze prognozy mówią o 300.000. Dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w ten segment rynku” – powiedział Libicki.

W ubiegłym tygodniu Cyfrowy Polsat ogłosił, że jego dekodery są już w u 1 mln polskich gospodarstw domowych. Na koniec ubiegłego roku ta liczba wynosiła niecałe 600 tys.

Libicki podał, że po dziewięciu miesiącach tego roku Cyfrowy Polsat miał 55 mln zł zysku netto przy 274 mln zł przychodów. W analogicznym okresie zeszłego roku spółka miała 9 mln zł zysku netto. Spółka zakłada, że zyski w IV kwartale jeszcze znacznie wzrosną. „Koniec roku jest zwykle znacznie lepszy” – powiedział prezes.

d390zeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d390zeo