Trwa ładowanie...
d3bkeq9
07-02-2007 12:44

Robert Wilson przygotowuje spektakl w Teatrze Dramatycznym

d3bkeq9
d3bkeq9

Robert Wilson - amerykański reżyser, uważany za jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych twórców teatralnych - przygotowuje w warszawskim Teatrze Dramatycznym spektakl z okazji 50-lecia sceny. W czwartek Wilson wybierze w castingu aktorów, którzy wezmą udział w projekcie.

Wilson pracuje nad przedstawieniem, które powstanie na podstawie wybranych przez niego tekstów. Jeden z utworów ma należeć do klasyki XX-wiecznej literatury polskiej.

W spektaklu wezmą udział młodzi aktorzy i studenci aktorstwa. Na czwartkowy casting zgłosiło się ponad 100 osób.

Wybrani aktorzy wezmą udział w kwietniowych warsztatach (10-23 kwietnia). W październiku odbędą się pokazy przedstawień.

Projekt Roberta Wilsona w Teatrze Dramatycznym jest następstwem współpracy artysty z tą sceną. W 2005 r. Wilson zrealizował w Dramatycznym polską wersję spektaklu "Kobieta z morza". W ubiegłym roku w ramach Festiwalu Festiwali Teatralnych "Spotkania" organizowanego przez Teatr Dramatyczny, pokazał spektakl "Kuszenie św. Antoniego".

d3bkeq9

Przedstawienie to zdobyło Grand Prix Nagrodę Publiczności Festiwalu.

Robert Wilson to amerykański twórca, który od początku lat 70. zaskakuje widzów swoją wyobraźnią. Zanim trafił do teatru, studiował architekturę i malarstwo.

Wilson lubi eksperymentować. Przez wiele lat pracował z chorym na autyzm Christopherem Knowlesem, który był współautorem jego przedstawień, a nawet w nich występował. Reżysera zainteresowało, jak Knowles używa mowy.

Jego pierwszym wielkim sukcesem był pokazany na festiwalu w Paryżu w 1971 roku spektakl "Spojrzenie głuchego", który trwał prawie osiem godzin w całkowitym milczeniu. Z kolei jego opera "Życie i czasy Józefa Stalina" z 1973 roku - trwały dwanaście godzin.

d3bkeq9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bkeq9