Trwa ładowanie...
d2xrc7x

Rose Byrne

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Balmain, Sydney, Nowa Południowa Walia, Australia

Filmografia:
d2xrc7x
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Rose Byrne to australijska aktorka. Od kilku lat z powodzeniem występująca w produkcjach amerykańskich. Ma na swoim koncie udział w takich głośnych filmach, jak "Troja", "Gwiezdne wojny", "Pierwsza klasa", "Układy", "Siedem żyć" czy "Zapowiedź". Wystąpiła także w produkcjach "X-Men: Pierwsza klasa" i "X-Men: Apocalypse", co przyniosło jej dużą popularność. Aktorka jest laureatką prestiżowej nagrody Volpi Cup na MFF w Wenecji.

Rose Byrne - życiorys

Mary Rose Byrne urodziła się 24 lipca 1979 roku w Sydney jako najmłodsza z czwórki rodzeństwa. Aktorka jest córką Jane, dyrektorki szkoły podstawowej, oraz Robina, który niegdyś pracował w marketingu i przygotowywał statystyki. W jej żyłach płynie szkocko-irlandzka krew. Już jako dziecko przejawiała talent aktorski, który szlifowała jako uczestniczka warsztatów przy Australian Theatre for Young People. Uczęszczała tam od ósmego roku życia i od zawsze marzyła o występach na scenie. W kolejnych latach została absolwentką Balmain Public School i Hunters Hill High School, a także dostała się do Bradfield College w Crows Nest.

Rose Byrne - filmy i seriale

Rose Byrne zadebiutowała na ekranie jako piętnastolatka, gdy wzięła udział w australijsko-brytyjskiej komedii "Dallas Doll". Zanim ponownie wystąpiła na dużym ekranie u boku swojego rodaka, Heatha Ledgera, w kryminalnym filmie "Partnerska rozgrywka", dała szereg występów w australijskiej telewizji. Pojawiła się wtedy w serialach telewizyjnych "Echo Point", "Fallen Angels" i "Wildside". Ze światową publicznością zapoznała ją rola w filmie obok Gregora Jordana. Rok później zagrała u boku innej australijskiej gwiazdy, Sama Neilla, w komedii "Moja matka". W 2000 roku szerokim echem odbił się jej pierwszoplanowy występ w "Bogini 1967 roku", w którym zagrała Deidre.

W Hollywood zadebiutowała już jako aktorka o solidnej reputacji. Masowa publiczność miała okazję poznać ją dzięki roli Dormé w superprodukcji "Gwiezdne wojny: Cześć II - Atak klonów" w reżyserii George’a Lucasa. Zdobyła jeszcze większą popularność także dzięki kreacji Bryzeidy w pamiętnej "Troi" Wolfganga Petersena w 2004 roku. Z gwiazdą tego ostatniego, Diane Kruger, spotkała się jeszcze w tym samym roku na planie amerykańskiego remake’u dramatu "Apartament". W międzyczasie wystąpiła też w thrillerze "Miasto duchów" Matta Dillona, w brytyjskim romansie "Nie oddam zamku" i w australijskich komediach "Na wynos" i "The Rage in Placid Lake".

W 2003 roku Rose Byrne zagrała jeszcze w biograficzno-muzycznym "Pechowym tournée" z Dennisem Hopperem i Melanie Griffith. Rok 2005 przyniósł jej udział w telewizyjnej adaptacji "Casanovy" z Peterem O’Toole’em i występ u boku Snoopa Dogga w niemiecko-amerykańskim dreszczowcu "Lokatorzy". W 2006 roku miała miejsce rola Rose Byrne w głośnej, kostiumowej produkcji Sofii Coppoli "Maria Antonina". Dołączyła też do obsady dramatu "Siedem żyć". W 2007 roku, oprócz roli u Danny’ego Boyle’a w thrillerze science fiction "W stronę słońca", pojawiłą się w głównej roli w wyprodukowanym przez niego horrorze "28 tygodni później" oraz w kanadyjskiej komedii "Just Burried".

Wkrótce Rose Byrne otrzymała angaż do roli, która okazała się krokiem milowym w jej karierze. Mowa o kreacji bystrej, ambitnej prawniczki Ellen Parsons w serialu "Układy", na planie którego pracowała w latach 2007-2009. Międzynarodowy sukces serialu stał się dla Byrne kluczem do kariery z prawdziwego zdarzenia. W 2009 roku została gwiazdą dwóch głośnych produkcji filmowych: komedii romantycznej "Adam" z Hugh Dancym oraz thrillera science fiction "Zapowiedź" z Nicolasem Cagem. W kolejnych latach Rose Byrne otrzymała role w takich produkcjach jak "Naznaczony", "Druhny", "Daję nam rok", "Statyści", "Sąsiedzi", "Annie", "Agentka" i "Też go kocham". Zagrała również w bardzo znanych filmach "X-Men: Pierwsza klasa" i "X-Men: Apocalypse", w których wcieliła się w rolę Moiry MacTaggert.

Rose Byrne - nagrody i nominacje

Role Rose Byrne przyniosły jej przez lata wiele wyróżnień za jej działalność aktorską. Zdobyła między innymi prestiżowy laur MFF w Wenecji - Puchar Volpiego dla "najlepszej aktorki" za rolę Deidre w filmie "Bogini 1967 roku". Nie inaczej było w przypadku serialu "Układy", a udział w tej produkcji przyniósł młodej aktorce prestiżowe nominacje: do Złotego Globu i Emmy, jak również ważną rodzimą nagrodę: International Australian Film Institute Award. W ciągu swojej kariery Rose Byrne dostała też nagrody za filmy "Druhny", "Naznaczony", "Sąsiedzi" i "Agentka".

Rose Byrne - życie prywatne

Rose Byrne urodziła się w Australii. Aktorka na co dzień mieszka w Nowym Jorku. W przeszłości spotykała się z australijskim scenarzystą i reżyserem Brendanem Cowellem. Rose Byrne i Brendan Cowell spotykali się łącznie przez sześć lat, jednak zdecydowali się rozstać w styczniu 2010 roku. W 2012 roku aktorka zaczęła się spotykać z aktorem Bobbym Cannavalem. W lutym 2016 roku Rose Byrne i Bobby Cannavale doczekali się narodzin pierwszego syna, Rocco. Niecałe dwa lata później na świat przyszedł ich drugi syn, Rafa. Rose Byrne ma 168 centymetrów wzrostu i w 2018 roku skończyła 39 lat.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x
d2xrc7x
d2xrc7x
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj