Trwa ładowanie...
09-09-2009 15:55

Rozpoczynają się 5. Spotkania z Filmem Górskim

Rozpoczynają się 5. Spotkania z Filmem Górskim
d35bqy5
d35bqy5

33 filmy o tematyce górskiej nadesłane z 14 krajów będzie rywalizowało o Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego, który odbędzie się w Zakopanem w ramach 5. Spotkań z Filmem Górskim.

Impreza rozpoczyna się w czwartek, 10 września, i potrwa do niedzieli, 13 września.

"Filmy nadesłane do konkursu przedstawiają różne rodzaje aktywności górskiej. Może być to wyczyn w górach, przyroda górska lub reportaże obrazujące życie społeczności górskich" - powiedziała PAP Anna Łukawicka, dyrektor Biura Organizacyjnego Spotkań z Filmem Górskim.

Forma obrazu nadsyłanego na konkurs jest dowolna. Mogą być to filmy fabularne, dokumentalne, animowane lub eksperymentalne, związane tematycznie z górami.

d35bqy5

Na tegoroczny konkurs zakwalifikowano 33 filmy nadesłane ze Słowacji, Niemiec, Serbii, Iranu, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoch, Francji, Niemiec, USA, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii i Polski.

Filmy będą ubiegać się o Grand Prix festiwalu, na którą składa się statuetka Wielka Drewniana Góra, autorstwa zakopiańskiego artysty Marcina Rząsy i nagroda pieniężna w wysokości 3800 zł. Dodatkowo mogą zostać przyznane inne nagrody: Publiczności, Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, Naczelnika TOPR, Burmistrza Zakopanego oraz Młodzieży.

Konkursowi towarzyszy wiele imprez, a wśród nich projekcje filmów pozakonkursowych, w tym filmów archiwalnych z różnych krajów świata, pokazy slajdów, spotkania z ludźmi gór, promocje książek, wystawy fotografii, koncerty i zawody wspinaczkowe. Wzorem lat ubiegłych, podczas trwania imprezy, będzie można porozmawiać z wybitnymi himalaistami, wspinaczami, podróżnikami i autorami filmów, zobaczyć zdjęcia i posłuchać relacji z wypraw w góry całego świata. Na piątek organizatorzy zaplanowali spotkanie z najmłodszym zdobywcą biegunów, zdobywcą Kilimandżaro i Elbrusu, niepełnosprawnym Jasiem Melą.

W ramach Spotkań z Filmem Górskim po raz trzeci rozstrzygnięty zostanie Międzynarodowy Konkurs Fotografii Górskiej "Przestrzeń życia", który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

d35bqy5

Na sztucznej ścianie wspinaczkowej rozegrane zostaną zawody wspinaczkowe im. Bogusława Probulskiego Zako Boulder Power. Tegoroczna ich edycja zyskała rangę zawodów wchodzących w skład Pucharu Polski 2009 w boulderingu.

Imprezie, jak co roku towarzyszyć będzie blok tematyczny "Prawa człowieka w górach". W ubiegłym roku poruszono tematy związane z Czeczenią i Tybetem. "W tym roku w Hotelu Górskim na Kalatówkach będziemy rozmawiać o prawach dzieci w Ameryce Południowej" - powiedziała PAP Łukawicka.

Gościem niedzielnego spotkania na temat "Prawa człowieka w górach" będzie reżyser, wykładowca w szkole filmowej w Londynie, zdobywczyni wielu nagród filmowych - Enrica Colusso. Nowością Spotkań będzie "górska wycieczka w stylu retro" z przewodnikami i muzyką góralską. "Będzie to wyprawa nawiązująca do tych, jakie przed stu laty organizował odkrywca Zakopanego Tytus Chałubiński" - powiedziała Łukawicka.

d35bqy5

Chałubiński rozwinął styl wielodniowych wypraw w Tatry w towarzystwie wielu przewodników tatrzańskich i swoich przyjaciół. Nazwał je "wycieczkami bez programu", bo dopiero w górach wybierał cel wyprawy, w zależności od pogody, fantazji i umiejętności uczestników.

Główne wydarzenia Spotkań z Filmem Górskim odbywają się w zakopiańskim kinie Sokół. Imprezy towarzyszące mają miejsce m.in. w Hotelu Górskim Kalatówki, Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem i Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Od 2006 roku Spotkania współpracują z Trento Film Festival we Włoszech - najstarszym oraz jednym z największych na świecie festiwali filmów górskich i podróżniczych.

d35bqy5

W pięcioletniej historii imprezy gośćmi zakopiańskich Spotkań z Filmem Górskim byli m.in. autor wielu filmów górskich i podróżniczych Pavol Barabas, himalaistka Anna Czerwińska, himalaiści Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik, włoski wspinacz Mauro "Bubu" Bole i słoweńska wspinaczka Martina Czufar a także reżyserzy Krzysztof Zanussi, Jerzy Surdel, Anna Milewska.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

d35bqy5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35bqy5