Trwa ładowanie...
28-04-2009 11:24

Rusza 6. Festiwal Filmów Niezwykłych

Rusza 6. Festiwal Filmów Niezwykłych
dvyf0i8
dvyf0i8

Projekcje filmowe, warsztaty tematyczne, a także spotkania autorskie ze znanymi reżyserami i aktorami - to tylko część atrakcji, jakie znajdą się w programie szóstej już edycji Festiwalu Filmów Niezwykłych, który w dniach 28 kwietnia do 3 maja 2009 roku odbędzie się w Sandomierzu.

Tegoroczny festiwal przynosi sporo zmian i nową porcję wyśmienitych dzieł filmowych. W ramach tego wydarzenia artystycznego odbędą się między innymi prelekcje, spotkania i dyskusje na tematy poruszane przez współczesną kinematografię. Nie zabraknie interesujących filmów.

Wydarzeniem towarzyszącym są organizowane po raz pierwszy na tym festiwalu ogólnopolskie warsztaty filmowo - muzyczne Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych dla młodzieży gimnazjalnej pn. 2.Ogrody polskiej animacji. Zajęcia filmowe z młodzieżą prowadzić będą Eugeniusz Gordziejuk ze Studia Miniatur Filmowych oraz reżyserzy Stanisław Lenartowicz i Wiesław Zięba. W tajniki tworzenia muzyki do filmu wprowadzi ich kompozytor Rafał Rozmus.

Uroczyste rozpoczęcie festiwalu uświetni koncert muzyki na żywo do filmu niemego Mogiła Nieznanego Żołnierza. Projekt powstał we współpracy z Filmoteką Narodową z okazji jubileuszu "100 lat filmu polskiego".

Uroczystemu zakończeniu i wręczeniu honorowej statuetki dla Reżysera Niezwykłego 2009 - Wojciecha Marczewskiego towarzyszyć będzie przedpremierowy pokaz Jeszcze nie wieczór z udziałem Jacka Bławuta i Jana Nowickiego. Odbędzie się tez licytacja specjalnej statuetki i sprzedaż cegiełek. Dochód z akcji przeznaczony będzie na rzecz Domu Aktora Weterana w Skolimowie.

dvyf0i8

W programie tegorocznego FFN znalazły spotkania autorskie, między innymi z Krzysztofem Wakulińskim, Januszem Gajosem, Teresą Marczewską, Janem Nowickim, a także z Piotrem Polkiem i Michałem Pielą - odtwórcami głównych ról w realizowanym w Sandomierzu, a emitowanym na przełomie roku w publicznej TVP 1 serialu Ojciec Mateusz. Z najmłodszymi widzami spotkają się reżyserzy i producenci filmów dla dzieci i młodzieży twórcy tworzący z młodzieżą filmy podczas warsztatów oraz Ewa Sobolewska z Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych, Irina Romanczenko i Wiktor Skrzynecki.

Wydarzeniem towarzyszącym imprezie jest także wernisaż wystawy Akwarele i rysunki, autorstwa niezwykłego malarza Franciszka Maśluszczaka, która odbędzie się w sandomierskim BWA. 1 maja odbędzie się koncert Macieja Maleńczuk promujący jego ostatnią płytę, Psychodancing.

W ramach imprezy realizowany jest edukacyjny program dla szkół wszystkich typów, połączony ze prezentacjami multimedialnymi. W programie znalazły się także filmy młodych twórców debiutujących w programach zrealizowanych w Studiu Młodzi i Film im.A.Munka.

Celem Festiwalu jest próba przypomnienia, ze kino to przestrzeń nie tylko banalnej rozrywki, ale przestrzeń otwarta dla sztuki ambitnej. Festiwal Filmów NieZwykłych jest świętem kina i widzów skłonnych do refleksji.

dvyf0i8

Wybrane do programu filmy portretują ludzi głęboko przeżywających rzeczywistość, dają dowód niepowtarzalności każdego człowieka, towarzyszą jego walce o godne życie i zachowanie podstawowych wartości. Bohaterowie ci wyrastają na postaci nieprzeciętne, niepospolite, niezwykłe... nie dzięki wielkim czynom, ale dzięki swej wrażliwości i postawie wobec świata.

"Filmy Niezwykłe" prostymi środkami opisują sprawy najważniejsze, dotykają metafizyki. Pozwalają na spotkanie w sali kinowej dwóch wrażliwości: autora i widza, a miłośnikom filmowej magii dają szansę na ekranowy powrót tajemnicy.

dvyf0i8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvyf0i8