Trwa ładowanie...
d19r4u0

Satelitarna telewizja komórkowa w 2009 roku

Share
d19r4u0

Alcatel i Samsung wspólnie opracowują model telefonu odbierającego sygnał telewizji mobilnej w paśmie S.

Firmy Alcatel i Samsung Electronics poinformowały o podpisaniu umowy dotyczącej opracowania telefonu komórkowego zgodnego z unowocześnionym standardem DVB-H i pracującego w paśmie S. Jest to część rozwiązania Unlimited Mobile TV firmy Alcatel. Firmy Alcatel i Samsung będą wspólnie prowadzić testy zgodności operacyjnej, aby dostarczyć operatorom kompleksowe i jednolite rozwiązanie, a użytkownikom wysokiej jakości usługi telewizji mobilnej.

Obie firmy będą wspierać proces standaryzacji tego rozwiązania na forum DVB utworzonym w ramach grupy ad hoc DVB-SSP (Satellite Services for Portable devices). Podejmą również wspólne działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania na rynek. Pierwszy etap realizacji umowy obejmuje Europę, w której już teraz dostępne jest pasmo S - podano w komunikacie.

Rozwiązanie pracujące w paśmie S umożliwia pokrycie zasięgiem telewizji mobilnej obszaru całego kraju lub nawet kontynentu, a sygnał jest odbierany także wewnątrz budynków. Co więcej, jest ono zgodne z technologią DVB-H wykorzystującą pasmo UHF; możliwe jest więc zaprojektowanie terminali telewizji mobilnej pracujących w dwóch trybach: UHF i w paśmie S. Jednocześnie firma Eutelsat Communications, będąca jednym z największych operatorów satelitarnych, potwierdziła swoją decyzję o udostępnieniu pasma S za pośrednictwem satelity W2A. Umowa na budowę tego rozwiązania została zawarta w tym roku.

Dla firmy Alcatel taka decyzja oznacza olbrzymi sukces jej strategii promowania telewizji mobilnej działającej w paśmie S na terenie Europy. Potwierdza ona przekonanie firmy Alcatel o atrakcyjności tego rozwiązania i jego rynkowej wartości. Opracowana z wykorzystaniem platformy Spacebus 4000C4 firmy Alcatel Alenia Space infrastruktura satelity W2A będzie obejmować maksymalnie 46 transponderów pasma Ku oraz 10 transponderów pasma C. Okres pracy satelity W2A oszacowano na ponad 15 lat. Maksymalna masa startowa satelity wyniesie 5,7 tony, natomiast moc sygnału użytecznego 11 kW. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, w tym pasma S o częstotliwości 2,2 GHz, satelita W2A jako pierwszy umożliwi świadczenie mobilnych usług multimedialnych (telewizja mobilna, radio cyfrowe itp.). Odbiór tych usług będzie możliwy bezpośrednio na terminalach użytkowników we Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W ten sposób w Europie zostanie rozpoczęta budowa infrastruktury
hybrydowej, łączącej sieci satelitarne i naziemne, co zapewni powszechny dostęp do usług telewizji mobilnej oraz możliwość ich odbioru także w pomieszczeniach. Pracujący w paśmie S satelita W2A umożliwi także korzystanie z innych usług łączności satelitarnej, np. na potrzeby bezpiecznej komunikacji lub zarządzania kryzysowego.

d19r4u0

Firma Alcatel potwierdziła swoje poparcie dla spółek Eutelsat i SES, które wspólnie pracują nad umożliwieniem świadczenia usług w paśmie S, tworząc program rozwoju technologii niezbędny przy wdrażaniu tych nowatorskich usług. Rozwiązanie to jest zgodne z unowocześnionym standardem DVB-H w zakresie wykorzystania pasma S. Prace badawczo-rozwojowe, prowadzone za pośrednictwem partnerów branżowych, do których należą producenci układów mikroprocesorowych i dostawcy terminali, wspierają działania francuskiej organizacji Agence de l'Innovation Industrielle.

Satelita W2A zostanie umieszczony na orbicie na początku 2009 roku. Przewiduje się, że prace przy instalacjach naziemnych zostaną rozpoczęte pod koniec 2007 roku.

d19r4u0

Podziel się opinią

Share
d19r4u0
d19r4u0