Trwa ładowanie...
04-02-2010 15:03

Skiba, Kazik, Muniek i Kora o polskim rocku

Skiba, Kazik, Muniek i Kora o polskim rockuŹródło: Jupiterimages
d3bpnz8
d3bpnz8

12 marca do kin trafi film o polskiej scenie rockowej, "Beats of Freedom - Zew wolności". Legendy rockowego podziemia opowiedzą w nim o muzyce, życiu i paranoicznej cenzurze.

W filmie występują m.in.: Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Jurek Owsiak, Kazik Staszewski (Kult), Muniek Staszczyk (T.Love), Kora Jackowska (Maanam) i Tomek Lipiński (Tilt i Brygada Kryzys). Obraz został wyprodukowany przez Instytut Adama Mickiewicza. Reżyserami są Leszek Gnoiński i Wojciech Słota.

- Rock był jedną z ważniejszych dziedzin, które mnie ukształtowały, teraz stał się ważnym elementem mojego życia. Tym filmem chciałem oddać hołd ludziom, którzy wpłynęli na moje postrzeganie świata, a następnym pokoleniom przypomnieć, czym ta muzyka była kiedyś i czym - mamy nadzieję - może być w przyszłości - komentuje Gnoiński.

- Tamta rzeczywistość dodawała muzyce niesamowitej siły. Byłem zbyt młody żeby zrozumieć treść wszystkich tekstów, ale te wszystkie moje muzyczne fascynacje z lat 80. mocno wpłynęły na to, co robię dzisiaj. A przecież warto opowiadać historie o tym, co dla nas ważne - dodaje Słota.

d3bpnz8

W czasach, gdy życie w Polsce kontrolował reżim, muzyka stała się fenomenem, zjawiskiem społecznym o kolosalnej sile rażenia, stała się przestrzenią ludzi wolnych. Polski rock od początku stał w kontrze do zastałej rzeczywistości obyczajowej, kulturowej i politycznej. Piosenki kruszyły stereotypy i tworzyły więzi między ludźmi. Swoistą enklawą wolności stał się festiwal w Jarocinie, barwnie pokazany w filmie dzięki niepublikowanym dotąd materiałom archiwalnym.

d3bpnz8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bpnz8