Trwa ładowanie...
d2b8nqr
27-04-2007 07:02

Strajk (Strajk - Die Heldin Von Danzing)

d2b8nqr
d2b8nqr

"Strajk" to nieudany film wielkiego reżysera Volkera Schlöndorffa. Jednak warto go zobaczyć.

Główną bohaterką "Strajku" jest Agnieszka Walczak. Postać ta inspirowana jest Anną Walentynowicz, której zwolnienie z pracy w stoczni gdańskiej dało początek wydarzeniom sierpnia 1981 roku. Niegdysiejsza przodowniczka pracy przez lata dojrzewa i staje w obronie wykorzystywanych robotników, stając się natchnieniem dla przyszłych polityków, w tym Lecha Wałęsy, zmieniając jednocześnie losy całej Europy.

Jeszcze przed premierą filmu media obiegł protest założycieli "Solidarności", w tym także samej Walentynowicz, która poczuła się zdradzona przez Schlöndorffa. Niemiecki reżyser wykorzystał najważniejsze fakty z jej życia, dodając melodramatyczne motywy, w tym przypisując głównej bohaterce analfabetyzm, romans z członkiem komitetu, przynależność jej syna do ZOMO oraz to, że po wybraniu Polaka na papieża modliła się do telewizora. Gdyby te obrazki w korzystny sposób wpłynęły na dzieło, można by wybaczyć twórcy fabularne przekłamania, tym bardziej, iż - co podkreślał w wielu wywiadach zarówno on, jak i producent "Strajku", Jürgen Haase - przyświecał im cel, nakręcenia "ballady o wydarzeniach historycznych". W efekcie dostajemy jednak lukrowany portret kobiety poczciwej, ale nic nie znaczącej, dzięki której determinacji, uczciwości i ciężkiej pracy udaje się poruszyć ludzi i zdziałać wiele dobra. Niestety roli tej nie podołała niemiecka aktorka Katharina Halbach, której gra ogranicza się do kilku karykaturalnych
grymasów, a podłożony polski dubbing dopełnia kiepskiego efektu.

Jednak "Strajk" potrafi wzruszyć. Jest to zasługa przede wszystkim archiwalnych zdjęć wmontowanych w fikcyjne kadry, muzyki Jeana-Michela Jarre'a, oraz faktu, iż ktoś spróbował się zmierzyć z najnowszą historią Polski.

d2b8nqr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b8nqr