Rzucił widzów na kolana. Tak dobrego polskiego serialu dawno nie było
13 listopada na platformie Netfliksa pojawiła się nowa polska produkcja pt. "Matki Pingwinów". Serial z miejsca stał się numerem jeden w naszym kraju, ale został także zauważony i doceniony za granicą. Jego sukces cieszy, bo jest to mądra i ważna produkcja, a takich nie ma zbyt dużo na platformach streamingowych.
Serial "Matki Pingwinów" rozpoczyna się w momencie, gdy 7-letni syn Kamy zostaje wydalony ze szkoły za przejaw agresji wobec koleżanki z klasy. Psycholog informuje, że chłopiec powinien trafić do szkoły, w której będą umieli zaopiekować się jego emocjami. Mimo to, Kama, osoba wychowane przez surowego ojca, uważa, że zdyscyplinowanie syna pomoże skorygować jego zachowanie. Boi się też, że świat uzna go za słabą jednostkę. W końcu jednak zapisuje syna na próbę do prywatnej placówki, w której uczą się wyjątkowe dzieci.
"Seriali i filmów skupiających się na matkach osób niepełnosprawnych jest bardzo mało i dlatego ‘Matki pingwinów’ są tak fascynującym obrazem. Polski serial podejmuje wiele ważnych tematów, kwestię osobowej tożsamości, roli rodziny i trudnego do pogodzenia zdrowia psychicznego z oczekiwaniami społecznymi" – czytamy w recenzji anglojęzycznego serwisu "DMT".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Matki Pingwinów | Oficjalny Zwiastun | Netflix
"Matki Pingwinów" podczas minionego weekendu stały się numerem jeden na platformie streamingowej w Polsce (tego można się było spodziewać), ale wywalczyły sobie również miejsce w Top 10 Netfliksa w ponad 20 krajach. Zarówno tym nam bliskich (Słowacja, Czechy czy Węgry), jak i dalekich (Argentyna, Urugwaj, Wenezuela).
"To sukces dobrego filmu" – podsumowują zagraniczni dziennikarze. "To pierwszy taki polski serial, który mądrze, zabawnie, a jednocześnie wzruszająco pokazuje problemy, z jakimi mierzą się rodzice dzieci w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami" – czytamy w recenzji Karoliny Grabińskiej z WP.
Jak mówi reżyserka i scenarzystka serialu, Klara Kochańska-Bajon: "Matki Pingwinów" powstały z potrzeby pokazania rodzicielstwa z nowej perspektywy. Ta opowieść została zainspirowana zarówno moimi doświadczeniami, jak i historiami innych rodziców dzieci atypowych. Wyzwania, przed którymi stajemy, są z jednej strony uniwersalne, z drugiej zaś różnorodność dzieci sprawia, że wszystko, co z nimi przeżywamy, staje się jeszcze intensywniejsze. Dzięki temu historie, o których opowiadamy w serialu - szalone, zabawne, wzruszające - działają jak soczewka skupiająca najważniejsze tematy dotyczące rodzicielstwa".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o skandalu z "Konklawe", omawiamy porażających "Łowców skór" na Max i wyliczamy, co poszło nie tak z głośnym "Sprostowaniem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: