Trwa ładowanie...
22-09-2016 07:35

Tofifest 2016: Polscy muzycy w hołdzie dla Davida Bowiego na zakończenie festiwalu

Takiego koncertu jeszcze nie było. Festiwal Filmowy Tofifest zaprasza na koncert, podczas którego polscy muzycy oddadzą hołd gwieździe sceny i ekranu Davidowi Bowiemu. Po gali zakończenia 14. edycji Tofifest zagrają Brodka, Natalia Przybysz, Skubas, Tymon Tymański i Tomasz Makowiecki. Koncertowi towarzyszy przegląd filmów, w których zagrał Bowie.

Tofifest 2016: Polscy muzycy w hołdzie dla Davida Bowiego na zakończenie festiwaluŹródło: Materiały prasowe
d4jceri
d4jceri

Jeden z najważniejszych artystów w historii muzyki rozrywkowej odszedł od nas 10 stycznia 2016 roku. Koncert, który odbędzie się podczas zakończenia 14. edycji Tofifest, 22 października, będzie pierwszym w naszym kraju hołdem polskich artystów dla prekursora wielu gatunków muzyki: glam rocka, art rocka, dance popu, punku i muzyki elektronicznej. Ale nie tylko muzyki.

„Pomysł zorganizowania koncertu w hołdzie Davidowi Bowiemu nasunął mi się w naturalny sposób. On łączył w sobie talent muzyczny i aktorski. Należał nie tylko do świata muzyki, ale także do świata kina” – mówi pomysłodawczyni wydarzenia, Kafka Jaworska, dyrektorka Tofifest.

Jak się okazało, artystów nie trzeba było namawiać, a niektórzy - jak Tymon i Natalia Przybysz - od razu wskazali piosenki Bowiego, które zaśpiewają, bo „od zawsze mieli je w głowie”. Inni poświęcili na wybór utworu na koncert dużo czasu, jak mówią „z szacunku dla wielkości tego artysty”.

Poncjusz Piłat, który spadł na ziemię

Nieprzypadkiem koncert odbywa się podczas festiwalu filmowego. Wielki muzyk, był również znakomitym aktorem.

d4jceri

W 1976 roku zagrał w dramacie S-F "Człowiek, który spadł na ziemię" Nicolasa Roega. Wystąpił również u boku Marleny Dietrich w "Zwyczajnym żigolo” (1979) oraz u Davida Lyncha w „Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną” (1992). Dużą popularność przyniosła mu rola w „Labiryncie”, gdzie zagrał króla Goblinów Jaretha.

Muzyk wcielał się też postaci historyczne. W „Prestiżu” Christophera Nolana odtwarzał rolę wielkiego wynalazcy, Nicoli Tesla, w „Basquiat - taniec ze śmiercią” Juliana Schnabla zagrał Andy Warhola, a w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa" Martina Scorsesego (1988) wcielił się w Poncjusza Piłata.

Dystans panowie, dystans

Bowie potrafił z dystansem spojrzeć na swój wizerunek wykreowany przez media. Pokazał to występując w jednej z najbardziej absurdalnych i prześmiewczych scen z „Zoolandera” Bena Stillera. Często dubbingował filmy, także dla dzieci. W „Arturze i Minimkach” udzielił swojego głosu postaci samego mistrza zła – Maltazarda.

d4jceri

Co ciekawe odrzucił propozycję zagrania w serii o Jamesie Bondzie, jako czarny charakter, Max Zorin w „A View to a Kill”.

Warto dodać, że jego utwory wykorzystano w ścieżkach dźwiękowych 530 filmów (!). Za temat do filmu „Cat people” był nominowany do Złotego Globu, a za muzykę do „Buddy z przedmieścia” do BAFTA Award.

Filmy i muzyka

Koncertowi towarzyszy pprzegląd „David Bowie w filmie”. W jego ramach zobaczymy: „Labyrinth”, „The Hunger”, „The Man Who Fell to Earth”, „Absolutni debiutanci”, „Sekret Pana Rice”, „Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” oraz wystawę na ekranie – „David Bowie Is”

d4jceri

Koncert „Tribute to David Bowie” odbędzie się 22.10.2016, po gali zakończenia 14. MFF Tofifest, w CKK Jordanki w Toruniu. Bilety na www.bilety24.pl.

14.Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 15-23 października 2016. Tematem wiodącym tegorocznej edycji będzie dyskusja o buncie kobiet i walce o godność człowieka w nawiązaniu do filmu Ridleya Scotta „Thelma i Louise”, który w tym roku obchodzi 25-lecie premiery.

Więcej informacji o wydarzeniu: www.tofifest.pl , www.facebook.com/tofifest

d4jceri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jceri