Tomasz Bajer: Laska i mistrzowie drugiego planu

Tomasz Bajer: Laska i mistrzowie drugiego planu
Źródło zdjęć: © AKPA
Grzegorz Kłos

Co dziś porabia aktor? Wprawdzie filmowy „Laska” miał ambitny cel palić dżointy na Jamajce i kontynuować dzieło Tony’ego Halika, jednak los rzucił go w zupełnie inne miejsce.

W komedii gangsterskiej Olafa Lubaszenki Tomasz Bajer wcielił się w „Laskę”, syna „króla sedesów”. I choć młodemu aktorowi przypadła rola drugoplanowa, większość widzów najbardziej zapamiętała właśnie jego i wypowiadane przez niego kwestie.

Co dziś porabia aktor? Wprawdzie filmowy Laska miał ambitny cel palić dżointy na Jamajce i kontynuować dzieło Tony’ego Halika, jednak los rzucił go w zupełnie inne miejsce.

Zobaczcie, co dziś porabia, przy okazji przypomnijcie sobie innych polskich epizodystów, którzy zdominowali pierwszoplanowych aktorów.


1 / 7

Od lat mieszka w Australii

Obraz
© Facebook aktora

Jak zdradził Maciej Stuhr w „Pytaniu na śniadanie”, Tomasz Bajer od kilku lat mieszka w Australii i nie jest związany z branżą. Co jakiś czas udziela wywiadów i publikuje w sieci swoje zdjęcia (więcej tutaj).

Więcej o aktorze i jego życiu po filmie „Chłopaki nie płaczą” przeczytacie tutaj.

A kogo jeszcze pokochali widzowie?

2 / 7

Zbigniew Bartosiewicz

Obraz
© EastNews

„Wesoły Romek” z "Misia" Stanisława Barei * to jedna z najbardziej tajemniczych ekranowych postaci.* Przez lata krążyły plotki o tym, kim jest; niewielu znało nawet jego imię i nazwisko. Dopiero śledztwo dziennikarza Macieja Miłosza z Życia Warszawy pozwoliło poznać odpowiedzi na te pytania.

"Romek" tak naprawdę nazywał się Zbigniew Bartosiewicz i przyszedł na świat 2 stycznia 1930 roku na warszawskiej Pradze. Pracował również jako dziennikarz Expresu Wieczornego, ale wyrzucono go z redakcji, gdy wyszło na jaw, że wszystkie prowadzone przez niego interwencje dotyczyły… jego osoby.

- Miał talent. Był moczymordą, ale nie sposób go było nie lubić – mówiono o nim.

Bartosiewicz wiedział jednak, jak korzystać z życia. Wraz ze swoimi nieodłącznymi kompanami – wśród których znajdowali się Himilsbach i Grochowiak – byli znani większości warszawskich barmanów, a ich szalone eskapady szlakiem stołecznych knajp przeszły do legendy.

Nie zależało mu na pieniądzach, wszystko szybko wydawał, a dzień zaczynał od... pół litra. Był jednak również niezwykle utalentowany, przyjaciele zapamiętali go jako artystę, gawędziarza, który swoje wiersze i piosenki spisywał na serwetkach w barach.

Zmarł w wieku 67 lat – na klatce schodowej dostał ataku padaczki alkoholowej (więcej tutaj).

3 / 7

Krzysztof Kosedowski

Obraz
© Film polski

Krzysztof Kosedowski na ekranie pojawił się zaledwie kilka razy, ale też nigdy nie zamierzał wiązać swojej przyszłości z aktorstwem.

Zaakceptował propozycję Olafa Lubaszenki i przyjął niewielką rólkę w jego filmie „Chłopaki nie płaczą”, sądząc zapewne, że ten epizodyczny występ przejdzie bez większego echa. To właśnie na planie filmu z jego ust pada pamiętne* „Pan daje piątaka, a cwaniak trzydzieści”.* Do grania faktycznie miał niewiele – wygłosił kilka słów, a potem popisowo obił Gruchę, oprycha granego przez Mirosława Zbrojewicza.

Przez większość życia Kosedowski zajmował się boksem - cztery razy zdobył tytuł mistrza Polski w boksie (w 1980, 1981, 1985 i 1986 roku), a w 1980 roku na Igrzyskach Olimpijskich wywalczył brązowy medal w wadze piórkowej. Rok później, podczas Mistrzostw Europy w Boksie, otrzymał kolejny medal, tym razem srebrny (więcej tutaj).

4 / 7

Ludwik Pak

Obraz
© EastNews

Ludwika Paka widzowie pamiętają przede wszystkim dzięki epizodowi w „Misiu” i słynnej kwestii: „Panowie pozwolą, moja żona, Zofia!”.

Aktor był również początkowo odtwórcą roli Balcerka w serialu „Alternatywy 4”. Zdjęcia przerwało wprowadzenie stanu wojennego, kiedy je wznowiono, Paka zastąpiono Witoldem Pyrkoszem. Powodem była podobno odmienna wizja postaci, która nie spodobała się reżyserowi Stanisławowi Barei.

W środowisku tajemnicą poliszynela był jego problem z alkoholem. Z tego powodu aktorowi nigdy nie udało się osiągnąć większych sukcesów, poza nagrodą za drugoplanową rolę w „Sikierezadzie”, jaką zdobył na 11. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zmarł 7 grudnia 1988 roku i został pochowany w rodzinnej wsi Jasionna w województwie świętokrzyskim.

5 / 7

Jarema Stępowski

Obraz
© EastNews

„Wojna domowa” Jerzego Gruzy nie byłaby tym samym bez Jaremy Stępowskiego i jego kultowej kwestii.

Urodzony w 1925 roku aktor i piosenkarz wcielił się w mężczyznę, który pojawia się w bloku państwa Jankowskich, każdorazowo pytając o suchy chleb dla konia.

Stępowski zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, dał się również poznać jako aktor dramatyczny oraz piosenkarz – zaśpiewał m.in. w „Kabarecie Starszych Panów”. Słynął z wykonywania utworów w charakterystycznej gwarze warszawskich podwórek.

Był bratankiem innego słynnego aktora Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, który zmarł w dramatycznych okolicznościach (więcej tutaj). Zmarł 11 stycznia 2001 roku.

6 / 7

Adam Mularczyk

Obraz
© EastNews

Urodzony w 1923 roku Adam Mularczyk był utalentowanym aktorem i reżyserem teatralnym, który w 1940 roku zorganizował konspiracyjny Krakowski Teatr Podziemny.

W pamięci widzów zapisał się przede wszystkim dzięki rolom w komediach, m.in. „Poszukiwany, poszukiwania” czy „Nie lubię poniedziałku”, gdzie wcielił się w taksówkarza zawzięcie poszukującego pasażera. Jego kwestie "Kierowca jest przyjacielem pieszego, ale jezdnia to nie pastwisko! Łachudro z Grujca" czy „Kurka wodna? Ja ci dam ‘kurka wodna’!” przeszły do historii.

Mularczyk wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1974, gdzie zmarł w 22 lata później.

7 / 7

Mikołaj Korzyński

Obraz
© AKPA

Choć w słynnej scenie balkonowej w „Gulczas, a jak myślisz…” nie wypowiada ani jednego słowa, to postać Stasia najbardziej zapadła widzom w pamięć.

W małomównego chłopaka sączącego kolejne piwa wcielił się Mikołaj Korzyński – syn uznanego polskiego kompozytora Jerzego Korzyńskiego.

Mikołaj jest scenarzystą (m.in. „13 posterunek”, „Dziki”, „Baron 24”), kompozytorem muzyki do przedstawień teatralnych (oraz słynnego "Mydełka Fa"), aktorem oraz członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (56)