Trwa ładowanie...
dy18rj4

Toshirô Mifune

Najnowsze informacje
5.0
(6 głosów)
Oceń:
dy18rj4

Jeden z najpopularniejszych i najlepiej rozpoznawanych na świecie aktorów japońskich, także producent. Wystąpił w prawie stu siedemdziesięciu filmach.

* Toshirō Mifune urodził się 1 kwietnia 1920 roku w chińskim mieście Qingdao, zmarł 24 grudnia 1997 roku w Tokio w Japonii.*Do Japonii przyjechał mając kilkanaście lat. Służył w Chinach w armii japońskiej do 1945 roku.

Po II wojnie światowej powrócił do Japonii, gdzie w 1946 roku po raz pierwszy wystąpił w filmie. Po klęsce, uwolniony z munduru, znalazł się na bruku. Bez zawodu, bez szans zdobycia pracy, poszedł pewnego dnia do wytwórni "Toho", która poszukiwała nowych twarzy do filmu.* Dwa lata później dostał rolę w filmie Akiry Kurosawy „Pijany anioł”.*

Współpracował z tym reżyserem wielokrotnie, wystąpił łącznie w jego szesnastu produkcjach i siedmiu innych zrealizowanych według jego scenariuszy.W pierwszej fazie swojej kariery grał role bardzo ekspresywnych i kontrastujących z dotychczasowo przyjętymi modelami japońskiej gry aktorskiej (policjant ze „Zbłąkanego psa”. W późniejszym okresie jego aktorstwo ewoluowało w stronę stoickiej i oszczędnej gry (kreacje rōninów u Kurosawy, Inagakiego czy w filmach telewizyjnych własnej produkcji).

Po Rudobrodym Mifune pokłócił się z Kurosawą, w wyniku czego już nigdy więcej ze sobą nie współpracowali. Mimo tego, w późniejszych latach wyrażali się o sobie nawzajem bardzo ciepło. Po tym konflikcie Mifune coraz częściej występował w produkcjach telewizyjnych, aby zapewnić byt swojej firmie, Mifune Productions. Grał także razem z Lee Marvinem w amerykańskim filmie wojennym "Piekło na Pacyfiku" reż. Johna Boormana.

Prywatnie Toshirō Mifune był mężem Sachiko Yoshimine (1950 - 1995, aż do jej śmierci). Mają trójkę dzieci: synów Shiro (ur. 27.11.1950) i Takeshi (ur. 1955) oraz córkę Mikę (ur. 12.09.1982). Aktor lubił jazdę szybkimi samochodami i łowienie ryb w towarzystwie Akiry Kurosawy i aktora Takashi Shimury.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy18rj4
dy18rj4
dy18rj4