Tropiciel (Pathfinder)

"Tropiciel" to mityczna historia spotkania dwóch cywilizacji w atrakcyjnym - dla nastolatków - wydaniu. Sęk w tym, że ze względu na pokaźną ilość brutalnych scen film przeznaczony jest raczej dla widzów, którzy ukończyli 18. wiosnę życia.

W na wpół zatopionym drakkarze Indianka znajduje przestraszonego chłopca o jasnych włosach. Zabiera go do obozu. Po krótkim wahaniu starszyzna plemienna wyraża zgodę na przygarnięcie dzieciaka. Przypłynął on wraz z ojcem i innymi przystrojonymi w metalowe zbroje i kościane hełmy, żądnymi krwi Wikingami. Nieposłuszny woli ojca malec został sam na nieznanej, nowej ziemi. Pod troskliwym okiem przybranych rodziców z chłopca wyrasta dorodny młodzieniec, który na co dzień dba o swój lud, nieśmiało zerkając na śliczną córkę wodza Tropiciela. W samotności ćwiczy jednak sztukę władania mieczem. I dobrze robi, bo wkrótce wykorzysta tę umiejętność w walce z Wikingami, dostarczając przy okazji dowodu na wyższość wychowania nad genami.

Akcja obrazu Marcusa Nispela toczy się wartko, wypełniona rzezią spokojnych Indian oraz walką Dawida (nasz dzielny bohater o imieniu Duch i niewielu jego pomocników) z Goliatem (czyli masą rozrośniętych, barbarzyńskich Skandynawów). Zabawne, że choć Wikingowie mówią w jednym z języków skandynawskich, to Indianie, nazywający się Ludem Świtu, posługują się czystą angielszczyzną. Ciekawy jest natomiast fakt, który podczas seansu "Tropiciela" rzuca się w oczy jako pierwszy, iż nastrojowe zdjęcia, utrzymane w tonach sepii i chłodnych błękitów, doprawionych krwistą czerwienią, przypominają barwy wczesnych polskich wydań komiksu "Thorgal".

Mimo wielu historycznych nieścisłości (konie w Ameryce Północnej pojawiły się już po wizycie Krzysztofa Kolumba)
i nieprawdopodobnych zdarzeń (głęboka rana po grocie strzały jakoś nie przeszkadza Duchowi w dokonywaniu bohaterskich czynów) film spodoba się widzom nastawionym na rozrywkę, którym znudziła się już disneyowska "Pocahontas".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)