Trwa ładowanie...
d1oad5d
d1oad5d
Aktualności

'Trzy siostry' w reż. Krystiana Lupy na festiwalu w Edynburgu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1oad5d

Na tegorocznym, 60. już festiwalu teatralnym w Edynburgu wystawiono "Trzy Siostry" Antona Czechowa w reżyserii Krystiana Lupy, dyrektora Teatru Starego z Krakowa i wykładowcy tamtejszej Wyższej Szkoły Teatralnej.

"Trzy Siostry" należą do żelaznego repertuaru angielskich teatrów i przez wielu krytyków uważane są za rzeczywisty sprawdzian talentu reżyserskiego. Obecna inscenizacja z udziałem aktorów American Repertory Theatre (ART) miała swoją premierę w Stanach Zjednoczonych w ub.r. i dotychczas nie była wystawiana nigdzie poza USA.

Magazyn artystyczny "Variety" jeszcze przed edynburską premierą pochwalił "Trzy Siostry" za scenografię i oprawę muzyczną "skłaniające do nowego spojrzenia na sztukę przynależącą do teatralnej klasyki". Autorem scenografii do przedstawienia jest sam reżyser, a muzyki - Jacek Ostaszewski.

d1oad5d

Według pisma, przedstawienie Lupy "wprowadza nową, ożywczą wizję do przejmującej sztuki, której tematem jest zawiedziona nadzieja i życiowe rozczarowanie".

Lupa znany jest krytykom edynburskiego festiwalu z przedstawienia z 1999 roku "The Sleepwakers" ("Lunatycy"; trylogia według austriackiego dramaturga Hermanna Brocha, której tematem jest I wojna światowa). Przedstawienia w reżyserii Lupy doceniane są przez krytyków za bogactwo wątków psychologicznych, innowacyjny styl i humanitarne treści.

Działający od 1980 roku nowatorski teatr ART ma swą siedzibę na uniwersytecie Harwarda w Cambridge w stanie Massachusetts. "Trzy Siostry" w wykonaniu aktorów tego teatru będą wystawiane do najbliższego piątku na scenie edynburskiego teatru King's.

Lupa jest laureatem wszystkich najważniejszych nagród teatralnych w Polsce, a także prestiżowych nagród austriackich i francuskich.

d1oad5d

Podziel się opinią

Share
d1oad5d
d1oad5d