Trwa ładowanie...
15-10-2009 11:56

Tusk: są środki dla TVP Kutura

Tusk: są środki dla TVP KuturaŹródło: TVP
d2e99ht
d2e99ht

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że zostaną przekazane środki budżetowe na funkcjonowanie TVP Kultura i Programu II Polskiego Radia. Zgodnie z uchwałą rządu, minister kultury otrzyma 4 mln zł z rezerwy budżetowej na dofinansowanie projektu "Audycje radiowe i telewizyjne - misja publiczna" realizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

Premier opowiedział się w środę za "bezwzględnym odpartyjnieniem" mediów publicznych.

Jak mówił na środowej konferencji prasowej Tusk, "kluczowym zadaniem" jest, aby w ciągu kilku czy kilkunastu najbliższych miesięcy nie zatrzymał się "proces odpartyjniania państwa".

"Tak jak rozdzielenie prokuratury od ministra sprawiedliwości, czyli de facto wyjęcie prokuratury spod politycznej kontroli premiera (...), takie samo zadanie przed nami, jeśli chodzi o media publiczne. Niezależnie od kolejnych porażek różnych inicjatorów różnych ustaw, media publiczne trzeba bezwzględnie odpartyjnić i oddać je ludziom, którzy powinni tworzyć misję publiczną" - podkreślił premier. W ramach tego projektu Narodowy Instytut Audiowizualny zamierza powiększyć własne zasoby archiwalne przez rejestrację wydarzeń kulturalnych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Archiwum ma służyć Programowi II i TVP Kultura.

d2e99ht

"Uruchomiliśmy środki, dzięki którym można uratować dwie zagrożone anteny, które wiernie od lat starają się naprawdę realizować misję publiczną: mówię tutaj o wsparciu dla TVP Kultura i radiowej Dwójki. Swego czasu było głośno na ten temat. Przygotowaliśmy odpowiednie kwoty, które uratują sytuację w tych dwóch antenach" - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

Jak informuje CIR, Instytut na rejestracje teatralne, operowe i muzyczne, a także produkcję programów publicystycznych i słuchowisk wybrał różne miejsca, aby swoim zasięgiem objąć cały kraj. Jednocześnie dzięki antenom telewizyjnym, radiowym i portalowi multimedialnemu planuje dotrzeć z produkcjami i realizacjami do każdego miejsca. Zamierza przeznaczyć na: spektakle 1,6 mln zł, audycje muzyczne 1,7 mln zł, programy publicystyczne 400 tys. zł i słuchowiska 300 tys. zł. Na liście projektów są m.in. spektakle teatralne: "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, "Szczęśliwe dni" w reżyserii Antoniego Libery, opera: "Orfeusz i Eurydyka" w reżyserii Mariusza Trelińskiego, cykl audiobooków: "Zły" Leopolda Tyrmanda i "Solaris" Stanisława Lema, słuchowisko radiowe: "Fantazy" w reżyserii Piotra Cieplaka, a także słuchowiska dla dzieci i realizacje muzyczne.

Na początku września minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że wystąpi do komisji finansów publicznych o przekazanie z rezerwy budżetowej 5 mln zł na wsparcie działalności Programu II Polskiego Radia i TVP Kultura. Taką deklarację Zdrojewski złożył w odpowiedzi na apel sejmowej komisji kultury i środków przekazu o podjęcie działań w związku z groźbą likwidacji tych mediów.

W dezyderacie do ministra kultury uchwalonym w lipcu komisja kultury apelowała o podjęcie "działań nadzwyczajnych" w związku z sytuacją Programu II i TVP Kultura. Posłowie pisali o "poważnych zagrożeniach dla dalszego funkcjonowania sztandarowych programów realizujących zadania misyjne na rynku mediów elektronicznych w Polsce. (...) II Program Polskiego Radia i kanał TVP Kultura odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu kulturalnym Polski, emitując audycje na najwyższym poziomie" - napisali posłowie.

Program II PR i TVP Kultura borykają się z problemami finansowymi m.in. w związku z malejącymi wpływami z abonamentu i zapowiedzią jego likwidacji. W lipcu odbył się 24-godzinny protest pracowników Programu II PR. Nie emitowano normalnego programu, na antenie co kilka minut pojawiał się jedynie komunikat o proteście, sygnał Warszawianki i świergot ptaków.

d2e99ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e99ht