Trwa ładowanie...
10-11-2009 14:06

Twórcy "Rewersu" nominowani do Paszportów Polityki

Twórcy "Rewersu" nominowani do Paszportów PolitykiŹródło: Syrena Films
d3vmndq
d3vmndq

Ogłoszono nominacje do Paszportów Polityki w kategorii film. Aż dwie z nich przyznano twórcom obsypanego nagrodami "Rewersu", który w piątek trafi na ekrany polskich kin.

Nagroda przyznawana jest od 1993 roku „dla artystów oryginalnych, poszukujących, przekraczających granice sztuki i granice geograficzne”. W tym roku w kategorii film nominowani zostali: Borys Lankosz reżyser filmu Rewers, Marcin Koszałka autor zdjęć Rewersu, a także Xawery Żuławski, reżyser Wojny polsko-ruskiej.

Przewrotny i błyskotliwy Rewers, zachwycił świeżością i oryginalnością: „Pierwszy raz od kilku lat miałem w kinie wrażenie, że oglądam film wyrastający mocno z tradycji szkoły polskiej, ale przy tym nowy i świeży, opowiadany językiem XXI w.” pisał Michał Chaciński, uzasadniając nominację dla Borysa Lankosza” – „Lankosz to nie „nowy Wajda”, czy „nowy Kawalerowicz”, mówi bowiem innym, swoim głosem. Jak silnym – okaże się za kilka lat. Na razie wygląda mi na debiut dekady.” Lech Kurpiewski zwrócił natomiast uwagę, na niezwykłe w Rewersie „przywrócenie wiary w to, że polski reżyser potrafi nakręcić film z tzw. ambicjami, który daje się z przyjemnością oglądać.”

Rewers zachwycił również pięknym obrazem. Stąd też nominacja dla Marcina Koszałki, który już po raz drugi pojawia się w finałowej stawce kandydatów do nagrody kulturalnej Polityki. Zdaniem Tadeusza Lubelskiego właśnie wyrafinowany operator „przyczynił się w znacznym stopniu do sukcesu Rewersu”.

W czym tkwi siła przewrotnej czarnej komedii, która zachwyca krytyków i widzów przekonamy się już w piątek, kiedy film trafi na ekrany kin w całej Polsce. Wszystkie informacje o filmie Rewers można znaleźć na stronie www.rewers-film.pl

d3vmndq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vmndq