Violetta Arlak
Miejsce urodzenia: | Kraków |
Filmografia: | Przedwiośnie (2001) (Dziewka z Nawłoci ubijająca kapustę) Dzień kobiet (2011) (kierowniczka sklepu) Show (2003) (gruba) Obywatel (2014) (Kazia) Klinika samotnych serc () (Wanda Kot) Dziki 2. Pojedynek () (Żona listonosza) Antyterapia (2012) (Megasucz) Mała wielka miłość () (Sprzedawczyni z secondhandu) Huśtawka (2010) (Mężatka) Tancerze () (Jowita Cassati-Kuś) Zamiana (2009) (Sylwia) Parę osób, mały czas (2005) (Teresa) Skarb sekretarza (2000) (Beata) Przedwiośnie (serial) () (Dziewka w Nawłoci) Grzeszni i bogaci () (Alex Lojer) Izolator (2008) (Żona Grottgera) Rezerwat (2007) (kioskarka) Ranczo () (wójtowa) 7 uczuć (2018) (Sąsiadka) |
Charakterystyczna aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, znana przede wszystkim z karykaturalnej roli wójtowej w popularnym serialu „Ranczo”.
Urodziła się w Krakowie w 1968 roku. Pochodzi z nieodległej Wieliczki. Po trzech nieudanych próbach dostania się do krakowskiej szkoły teatralnej, postanowiła wziąć los w swoje ręce, skierowała swoje kroki do krakowskiego Teatru 38 i w 1992 roku zadebiutowała na tamtejszej scenie w spektaklu „Tutam” Bogusława Schaeffera.
W tym samym roku związała się na dziesięć lat z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, szybko stając się ulubienicą tamtejszej publiczności. Trzykrotnie zdobyła „Dziką Różę” w plebiscycie na najpopularniejszą aktorkę kieleckiego teatru, otrzymała też nagrody od wojewody kieleckiego, prezydenta Kielc i studentów z tego miasta. W międzyczasie, w 1995 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski.
* Jej debiutem na dużym ekranie była rola sąsiadki w filmie „Nic” Doroty Kędzierzawskiej” (1998), pierwszą rolą telewizyjną - epizod w „Miodowych latach” (1999).* Od tego czasu właściwie nie schodziła z ekranu, każdego roku dając co najmniej kilka charakterystycznych epizodów w filmie i telewizji. Powoli, małymi kroczkami zdobywała popularność, stając się coraz bardziej rozpoznawalna.
W 2001 roku zagrała panią Jolę, nauczycielkę w szkole krawieckiej w słynnym filmie „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego. Był to pierwszy z czterech kolejnych filmów-laureatów Złotych Lwów na FPFF w Gdyni, w których wzięła udział: w 2002 roku zagrała niezapomniany epizod kobiety w przedziale pociągu w „Dniu świra” Marka Koterskiego, rok później wzięła udział w „Warszawie” Dariusza Gajewskiego, a w 2004 roku pojawiła się w roli sekretarki w „Pręgach” Magdaleny Piekorz.
Poza tym zagrała sekretarkę w głośnej komedii Olafa Lubaszenki „Chłopaki nie płaczą” (2000), uczestniczkę tytułowego „Show” w filmie Macieja Ślesickiego (2003) i pacjentkę Janka, jednego z głównych bohaterów komedii „Zróbmy sobie wnuka” Piotra Wereśniaka (2003). Stale była obecna na małym ekranie, pojawiając się gościnnie na planie takich seriali, jak m.in. „Na dobre i na złe”, „Kasia i Tomek”, „M jak miłość”, „Lokatorzy”, czy „Plebania”.
W 2005 roku zagrała drugoplanową rolę w ważnym filmie Andrzeja Barańskiego „Parę osób, mały czas”, jednak prawdziwy przełom w jej karierze nadszedł dopiero rok później i to nie za sprawą filmu, a telewizji. Co prawda, w 2006 toku pojawiła się na dużym ekranie w pamiętnym epizodzie prostytutki w komedii sensacyjnej „Dublerzy”, jednak znacznie ważniejsze okazały się podjęte wówczas role serialowe: Lidki Dzięcioł, starszej siostry tytułowej „Heli w opałach” (2006-2007), a przede wszystkim – Haliny Kozioł, żony wójta w serialu „Ranczo” (2006-2009) i jego filmowej wersji „Ranczo Wilkowyje” (2007). Szczególnie pamiętna kreacja przerysowanej, lubującej się w kiczu wójtowej przyniosła jej ogromną sympatię widzów, dowiodła prawdziwego talentu komicznego aktorki i szybko wysunęła się na czoło jej najsłynniejszych ról.
W międzyczasie, z równą częstotliwością, co wcześniej, pojawiała się w charakterystycznych rolach na małym i dużym ekranie: jako pielęgniarka w sitcomie „Niania” (2006-2009), Żaneta Czop w „Na dobre i na złe” (2006-2008), Kwaśniakowa w „M jak miłość” (2007-2009), kioskarka Krysia w filmie „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego (2007), Ewelina Robak w wojenno-sensacyjnej „Tajemnicy twierdzy szyfrów” (2007), ekspedientka w salonie sukni ślubnych w słynnej produkcji „Kochaj i tańcz” Bruce’a Parramore’a (2008), czy instruktorka tańca hinduskiego w „39 i pół” (2008), by wymienić tylko niektóre.
Ostatnio aktorka związała się z serialem „Tancerze”, gdzie kreuje w postać nauczycielki śpiewu, Jowity Kuś - Cassati (2009).Ponadto, w tym samym roku wzięła udział w komedii „Zamiana” Konrada Aksinowicza, pojawiła się w kilku odcinkach „Złotopolskich” i wystąpiła jako pani mecenas w jednym z odcinków „Grzesznych i bogatych”.
Komentarze