Trwa ładowanie...
d1bqi4b
Aktualności

W Paryżu rozpoczął się przegląd filmowy Kino Polska

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Damian Ul
Damian Ul (AKPA)
d1bqi4b

W Paryżu rozpoczął się w środę pierwszy przegląd Kino Polska. Przez tydzień paryscy widzowie będą mogli obejrzeć kilkanaście filmów, od dzieł Wajdy i Kieślowskiego aż po twórczość młodych filmowców, jak Andrzej Jakimowski czy Michał Rosa.

Podczas organizowanego po raz pierwszy w stolicy Francji tygodnia polskiego kina zostanie pokazanych 14 filmów długometrażowych oraz przegląd etiud z łódzkiej Szkoły Filmowej z lat 1948-2008. Obok pozycji klasycznych, jak "Kanał" Andrzeja Wajdy czy "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego, w programie imprezy są filmy nowe, m.in. "Benek" Roberta Glińskiego, "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej, czy "Co słonko widziało" Michała Rosy.

Filmową panoramę otworzył pokaz specjalny filmu "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, ubiegłorocznego zdobywcy gdyńskich Złotych Lwów i wielu wyróżnień na zagranicznych festiwalach, m.in. w Wenecji. Film został już w tym roku gorąco przyjęty przez widzów festiwalu w Angers, a w końcu października wejdzie na ekrany francuskich kin.

d1bqi4b

"Sztuczki" to pełna ciepłego humoru historia 6-letniego Stefka, próbującego, na przekór swojej starszej siostrze, różnych "magicznych" sposobów, by zbliżyć się do ojca, który opuścił rodzinę dla innej kobiety.

"To bardzo osobisty film. Kiedy go robiłem, chciałem przywołać ten czas, kiedy sam byłem dzieckiem. Mam nadzieję, że każdy widz oglądając +Sztuczki+ ucieszy się przez chwilę jak dziecko" - powiedział Jakimowski przed projekcją w paryskim kinie "Arlequin". "Siostrze - mimo że sadzała mnie na szafie" - tak żartobliwie zadedykował reżyser "Sztuczki".

"Moja siostra widziała ten film i podobał się jej, choć oczywiście szczegóły naszego dzieciństwa pamięta inaczej niż ja" - powiedział PAP reżyser "Sztuczek". "Odwrotnie niż w filmie, teraz to ona trzyma kciuki za swojego brata" - dodał.

W czasie tygodnia polskiego kina zostaną też zaprezentowane etiudy z łódzkiej szkoły filmowej. Oprócz krótkometrażówek takich mistrzów jak Roman Polański czy Jerzy Skolimowski będzie można zobaczyć etiudy niedawnych absolwentów tej szkoły. Wśród tych ostatnich jest nominowana w 2002 roku do Oscara w kategorii filmów krótkometrażowych "Męska sprawa" Sławomira Fabickiego.

Przegląd Kino Polska zorganizował Instytut Polski w Paryżu w ramach trwającego do końca roku we Francji Europejskiego Sezonu Kulturalnego. Po paryskim przeglądzie polskie filmy zobaczą mieszkańcy innych francuskich miast, m.in. Arras, Lyonu, Marsylii i Tuluzy.

d1bqi4b

Podziel się opinią

Share

d1bqi4b

d1bqi4b