Trwa ładowanie...
d2o9a5v
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Aktualności

W styczniu premiera filmu o legendzie wywiadu AK Kazimierzu Leskim

Cztery sekwencje z życia legendy wywiadu AK Kazimierza Leskiego ukazujące m.in. jego pracę pod przykrywką jako eksperta niemieckiego ds. umocnień na Wale Atlantyckim, dzięki czemu pozyskał ich plany, znajdą się w filmie, którego premierę zaplanowano na 24 stycznia. Fabularyzowany dokument opowiadający o losach Kazimierza Leskiego "Bradla" powstał na zlecenie powstańców. Leski przez kadencję był także prezesem Związku Powstańców Warszawskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fałszywe dokumenty, jakimi Kazimierz Leski posługiwał się podczas wojny
Fałszywe dokumenty, jakimi Kazimierz Leski posługiwał się podczas wojny (Domena publiczna)
d2o9a5v

- Był on legendarnym oficerem wywiadu, powstańcem warszawskim i dowódcą kompanii „Bradla”, która wzięła nazwę od jego pseudonimu. W czasie wojny był także lotnikiem, został zestrzelony, przeżył, trafił do niewoli sowieckiej, z której udało mu się uciec. Wizualnie wydawał się niepozorny, niski i szczupły, jednak w młodości był uznawany za bardzo przystojnego i cieszył się dużym powodzeniem - opowiadała PAP reżyser filmu Małgorzata Brama, prowadząca Fundację Artystyczną Erina B.

Podczas wojny Leski zajmował się wywiadem i kontrwywiadem w Komendzie Głównej AK. - Sprawdzał i wyznaczał trasy i punkty przerzutowe do Anglii dla Polaków, ale także Żydów. Dlatego jest honorowym obywatelem i Warszawy i Izraela. Otrzymał też tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Przygotowując te trasy musiał dbać o miejsca bezpiecznego zatrzymania się, noclegu, nawiązał kontakty z francuskim ruchem oporu. Tymi trasami przechodziła np. Elżbieta Zawacka „Zo”, jedyna kobieta wśród Cichociemnych - mówiła Brama.

Jak opowiadała, Leski pracując w wywiadzie najpierw przemieszczał się jako kolejarz. - Później jednak doszedł do wniosku, że wojskowi, zwłaszcza wyżsi stopniem są rzadziej kontrolowani, więc został „generałem”. Pomagały mu w tym niezwykłe zdolności językowe, potrafił świetnie naśladować nawet akcent konkretnego regionu - podkreśliła. W rolę Leskiego w jej filmie wcielił się Borys Jaźnicki. Partnerowali mu m.in. Ireneusz Czop, Sławomir Orzechowski, Małgorzata Zajączkowska, Aldona Jankowska i Jerzy Rogalski.

d2o9a5v

W filmie zaprezentowano cztery wybrane sekwencje z życia Leskiego uzupełnione komentarzem i wypowiedziami przybliżających jego życiorys historyków - Macieja Roszkowskiego, autora książki o Leskim i Dariusza Baliszewskiego, który znał "Bradla" osobiście. Powstanie obrazu wspierał także swoją wiedzą jeden z ostatnich czynnych kolegów Leskiego z powstania Leszek Kryst "Wirski".

- Jednym z przedstawianych wydarzeń był jego udział w organizacji wywiadowczej „Muszkieterowie”, jednej z bardziej tajemniczych grup. Leski przed wojną był inżynierem i konstruktorem okrętów podwodnych, uczestniczył m.in. w projektowaniu ORP „Orzeł”. W związku z tym podczas wojny został pod przykrywką ekspertem armii niemieckiej jako inżynier ds. umocnień na Wale Atlantyckim, dzięki czemu pozyskał plany fortyfikacji. Otrzymywał nawet za to wynagrodzenie. To kolejny z przedstawianych epizodów. Ponadto we Francji jako niemiecki generał mógł korzystać z dobrych hoteli i wiktu - relacjonowała Brama.

Innym z wydarzeń z jego życia ukazanych w filmie jest powstanie warszawskie. - Tu ciekawym wątkiem był udział w walkach batalionu „Miłosz” (jego częścią była kompania „Bradla” – przyp. red.) Gruzinów, którzy przeszli na polską stronę z formacji niemieckich. Ostatni epizod poświęcono represjom, jakie spotkały Leskiego po wojnie. Trafił na dość długo do więzienia. Ciekawe jest jednak, że kiedy w pierwszym procesie został skazany na 12 lat żołnierze Armii Ludowej, którzy walczyli podczas powstania pod jego komendą, napisali list otwarty do władz w jego obronie i Bolesław Bierut zmniejszył mu wyrok o połowę. Widać z tego, że musiał być dobrym dowódcą - zaznaczyła.

d2o9a5v

Jak podkreśliła, pierwotnie premierę filmu planowano na październik, została jednak przesunięta w związku z brakiem funduszy na postprodukcję. - Film otrzymał dofinansowanie z Urzędu ds. Kombatantów i stołecznego Ratusza. Prowadziliśmy także zbiórkę publiczną, niestety ze słabymi rezultatami. Ostatecznie obraz udało się dokończyć dzięki sponsorom - Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych i Gas-System" - powiedziała Brama.

Uroczystą premierę filmu zaplanowano na 24 stycznia w kinie Lunie lub Kinotece. - Ponieważ producentem jest fundacja, a fundusze pochodzą z dotacji przez pięć lat nie możemy prezentować go odpłatnie, a jedynie na pokazach bezpłatnych. Staramy się je organizować np. dla szkół. Generalnie myślę, że brakuje nam filmów o naszym wywiadzie, który był naprawdę świetny i mam nadzieję, że ten obraz choć w pewnym stopniu uzupełni tę lukę - podsumowała reżyserka.

d2o9a5v

Podziel się opinią

Share

d2o9a5v

d2o9a5v