Warszawa się kończy - czyli podsumowanie festiwalu
Wczoraj premierowym pokazem francuskiego filmu Agnes Jaoui „Popatrz na mnie” zakończyła się jubileuszowa 20 edycja Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
19.10.2004 17:52
Tegoroczny Festiwal, którego hasłem przewodnim było „Filmy o ludziach i dla ludzi”, odbywał się w dniach 7-18 października. W czterech kinach pokazano 110 filmów z 38 krajów (odbyło się w sumie 258 pokazów), które obejrzało 73 207 widzów. Festiwal odwiedziło 140 gości z 27 krajów, w tym 56 twórców prezentowanych filmów.
Podczas Festiwalu odbyło się oficjalne zebranie Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, na którym dyskutowano o możliwości zorganizowania w Warszawie ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w 2006 roku. Oficjalna decyzja zapadnie w ciągu najbliższych tygodni.
Publiczność za najlepszy film tegorocznego Festiwalu uznała węgierską produkcję „Kontrolerzy” („Kontroll”) w reżyserii Nimróda Antala.
Na kolejnych miejscach znalazły się filmy:
- „Zapalnik” (Fuse) reż. Pjer Žalica, Bośnia-Hercegowina
- „Jedna ręka nie klaszcze” (One Hand Can't Clap), reż. David Ondříček, Czechy
- „Rewolucja świń” (Revolution of Pigs), reż. René Reinumägi, Jaak Kilmi, Estonia
- “Super Size Me” (Super Size Me), reż. Morgan Spurlock, USA
- „Nuda w Brnie” (Bored in Brno), reż. Vladimír Morávek, Czechy
- „Kiedy dorosnę, zostanę kangurem” (When I Grow Up I'm Going To Be Kangaroo), reż. Radivoje Andrić, Serbia i Czarnogóra
- „Melinda i Melinda“ (Melinda and Melinda), reż. Woody Allen, USA
- „Opowieść o płaczącym wielbłądzie“ (The Story of the Weeping Camel), reż. Byambasuren Davaa, Luigi Falorni, Niemcy
- „Villa Paranoja” (Villa Paranoia), reż. Erik Clausen, Dania Jak na razie jedynie dwa filmy spośród 10 – „Super Size Me” i „Melinda i Melinda” – mają polskich dystrybutorów i będą miały premierę jeszcze w tym roku.
Drugim konkursem odbywającym się podczas Festiwalu był międzynarodowy konkurs 'Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy'. W konkursie udział wzięło 14 filmów, które były oceniane przez jury, w skład którego wchodzili: Fridrik Thor Fridriksson (przewodniczący), Mirjam Kubescha, Emily Young, Radivoje Andrić i Łukasz Barczyk.
Jury przyznało:
- Grand Prix NESCAFÉ dla irańskiego reżysera Asghara Farhadi za film „Piękne Miasto” (Share Ziba) (na zdj.). Chociaż decyzja nie była jednogłośna, to jury uzasadniło ją w ten sposób: „Uznaliśmy, że jest to wciągający film, szczerze opowiedziana historia, która otworzyła nas na ukryty świat, i która opowiada o podstawowych i uniwersalnych konfliktach w szczery i prosty sposób. Myślimy również, że gra aktorska jest wspaniała.”
- Nagrodę HBO za najlepszy scenariusz otrzymało „Wesele”, scenariusz i reżyseria Wojtek Smarzowski.
Uzasadnienie jury: „Pomyśleliśmy, że ten film bardzo udanie stąpa po cienkiej linii między dramatem a komedią, prowadząc nas wprawnie przez opowieść. Bez kompromisu – i z poczuciem humoru – ukazał z intensywnością degradację prowincjonalnych postaw.”
- Wyróżnienie Jury: „Prezent” (Il Dono), reżyseria Michelangelo Frammartino, Włochy
Uzasadnienie jury: „Spodobała nam się skondensowana, prosta narracja tego filmu i jego sposób na zatrzymanie czasu w opowieści o starości, pokuszeniu, ofierze i śmierci. Spodobał nam się sposób, w jaki przemawiał bez słów, ukazując odrobinę humanizmu w niemym, ośmieszanym społeczeństwie.”