Trwa ładowanie...
Łukasz Knap
06-10-2016 13:36

Warszawa w filmie: Gdzie mieszkał "Czterdziestolatek"? [WIDEO]

W piątym odcinku z naszego 6-częściowego cyklu Jerzy Majewski, varsavianista i autor przewodnika "Spacerownik. Warszawa w filmie", zabiera nas na osiedle, gdzie w czasach PRL-u mieściło się mieszkanie inżyniera Stefana Karwowskiego, bohatera kultowego serialu "Czterdziestolatek", w którego brawurowo wcielił się zmarły Andrzej Kopiczyński.

d1qzeom
d1qzeom

Inżynier Karwowski (Andrzej Kopiczyński)
wraz z rodziną zamieszkał na osiedlu, zlokalizowanym na skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Pańskiej. W serialu często widzimy zamkniętą wewnętrzną uliczkę, gdzie bohater parkował swojego fiata 126p. To tam w pierwszym odcinku poznaje Kobiętę Pracującą, czyli Irenę Kwiatkowską, która robi mu wykład na temat picia wykwintnych alkoholi. Na parterze jednego z bloków znajdował się kiosk Ruchu, gdzie Karwowski kupował papierosy, oczywiście klubowe. Niedaleko osiedla stał z sąsiadem w kolejce po robaki na targowisku zlokalizowanym na Siennej.

"Czterdziestolatek" w reżyserii Jerzego Gruzy był kręcony w latach 1974-77. W serialu znalazły się największe warszawskie inwestycje epoki Gierka, takie jak: Wisłostrada, Trasa Łazienkowska, Trasa Toruńska czy Dworzec Centralny.

W "Czterdziestolatku" wystąpili, poza Andrzejem Kopiczyńskim i Ireną Kwiatkowską, Roman Kłosowski, Wojciech Pokora i Janusz Gajos. Po wielkim sukcesie Telewizja Polska zdecydowała się na kontynuację serialu zatytułowaną "Czterdziestoalek. Dwadzieścia lat później", kręconą w latach 1993-94. Do obsady dołączyli m.in. Wojciech Mann, Wojciech Malajkat oraz Joanna Kurowska.

d1qzeom

Które sceny z "Czterdziestolatka" pamiętacie najbardziej?

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną East News
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: East News
Anna Seniuk, Andrzej Kopiczyński i Mirella Kurkowska na planie serialu "Czterdziestolatek" East News
Anna Seniuk, Andrzej Kopiczyński i Mirella Kurkowska na planie serialu "Czterdziestolatek" Źródło: East News
d1qzeom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qzeom