Widzowie "piracą" film w kinach na potęgę. Nagrywają telefonami
Sceny z filmu "Wicked" z udziałem Cynthii Erivo i Ariany Grande masowo pojawiają się m.in. na X i TikToku, wywołując debatę na temat piractwa w erze mediów społecznościowych.
Zaledwie pięć dni po zagranicznej premierze filmu "Wicked" pirackie nagrania kluczowych scen z udziałem Cynthii Erivo i Ariany Grande obiegły media społecznościowe. Szczególnie popularne stały się fragmenty... finałowej sceny, w której Erivo wykonuje utwór "Defying Gravity". Nagrania zdobywają miliony wyświetleń na platformach X i TikTok, co nie przechodzi bez echa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Filmy, których nie można przegapić. To będą petardy
"Wicked" nagrywany przez widzów w kinach
Jak donosi "Variety", musical o wiedźmach z krainy Oz nie jest jedyną produkcją, którą nagrywa się w kinach, a filmiku upublicznia w sieci. Ofiarą piractwa padają "Gladiator II" z Paulem Mescalem, a także wyczekiwany przez wielu "Queer" z Danielem Craigiem, który można oglądać już na pierwszych pokazach za granicą, ale na szeroką dystrybucję trzeba poczekać przynajmniej do stycznia. Mimo wysiłków zespołów antypirackich, studia filmowe mają trudności z powstrzymaniem nielegalnego udostępniania nagrań w mediach społecznościowych.
Przedstawiciele branży zauważają, że młodsza publiczność ma inny stosunek do treści filmowych, traktując je jako materiał do dzielenia się. - Coś się zmieniło po pandemii - zachowanie widzów w kinach uległo przemianie - powiedział anonimowo jeden z wysokich rangą przedstawicieli studia filmowego w rozmowie z "Variety". Za punkt zwrotny uznaje się premierę filmu "Deadpool & Wolverine", kiedy to Ryan Reynolds i reżyser Shawn Levy w przewrotny sposób reagowali na pirackie treści w mediach społecznościowych.
Niektórzy eksperci uważają jednak, że takie udostępnianie fragmentów może zachęcić do oglądania filmów w kinach. Trendy na TikToku, takie jak "Before and After" z "Wicked", gdzie widzowie pokazują swoje reakcje przed i po seansie, mogą pozytywnie wpływać na frekwencję.
Według danych przytoczonych przez "Variety", piractwo filmowe powoduje globalne straty sięgające 30 miliardów dolarów rocznie i przyczynia się do utraty około 250 tysięcy miejsc pracy. Kwestia ta pozostaje kontrowersyjna, a branża filmowa poszukuje skutecznych sposobów na ochronę swoich dzieł w dobie cyfrowej.
"Wicked" będzie można legalnie obejrzeć w kinach od 6 grudnia.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o skandalu z "Konklawe", omawiamy porażających "Łowców skór" na Max i wyliczamy, co poszło nie tak z głośnym "Sprostowaniem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: