Trwa ładowanie...
23-09-2009 12:37

Wieczór wenecki w Ale Kino

Wieczór wenecki w Ale KinoŹródło: AFP
d7uvari
d7uvari

Ale kino! zaprasza na wieczór poświęcony festiwalowi filmowemu w Wenecji. Gościem specjalnym magazynu „Kino Mówi” będzie Grażyna Torbicka, która opowie o specyfice festiwalu i jego laureatach. W programie wieczoru znajdzie się relacja z tegorocznej edycji festiwalu oraz premiera nagrodzonego w Wenecji w 2008 roku filmu „Teza”.

Festiwal w Wenecji to - obok Cannes i Berlina - największe filmowe wydarzenie roku. Ale kino! zaprasza na „Wieczór wenecki", który otworzy magazyn „Kino Mówi” ze specjalnym udziałem Grażyny Torbickiej. Wspólnie z Jakubem Duszyńskim porozmawiają o specyfice festiwalu w Wenecji, jego tegorocznej edycji, filmach konkursowych i werdykcie jury. Uzupełnieniem rozmowy będzie „Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji” prezentująca m.in. wywiady z reżyserami i aktorami, skróty z konferencji prasowych oraz tegoroczne tytuły konkursowe.

W drugiej części wieczoru ale kino! pokaże premierowo „Tezę” - etiopski obraz uhonorowany w Wenecji w 2008 roku Nagrodą Jury oraz Nagrodą za scenariusz. O filmie w kontekście festiwalu opowiedzą w „Kino Mówi” Grażyna Torbicka oraz Jakub Duszyński.

„Teza” to opowieść o Etiopii, w której losach kryją się najważniejsze mechanizmy współczesnej historii. Bohaterami filmu są afrykańscy intelektualiści, którzy wracają do kraju po obaleniu cesarstwa Haile Selassie i wprowadzeniu komunistycznego reżimu. Jednym z nich jest Anberber - zwolennik rewolucji, który będąc świadkiem totalitarnego terroru zaczyna rewidować swoje poglądy.

d7uvari

Obraz wyreżyserował Haile Gerima - jeden z najwybitniejszych twórców Czarnego Kontynentu, profesor wydziału filmowego Howard University w Waszyngtonie, który jako jeden z nielicznych filmowców z Afryki zyskał międzynarodową sławę. W zeszłym roku Haile Gerima był gościem specjalnym festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO!, podczas którego można było obejrzeć jego filmy.

WIECZÓR WENECKI W ALE KINO!:

godz. 20.00
Kino Mówi - magazyn, 5 min

godz. 20.05
Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Life from the Festivals: Biennale - The Venice Film Festival) - dokumentalny, 2009, 52 min (16:9)

godz. 21.05
Kino Mówi - magazyn, 10 min

godz. 21.15
Teza (Teza) - obyczajowy, Etiopia/Niemcy/Francja, 2008, reż. Heile Gerima, wyk. Abvetedla, Aaron Arefe, Takelech Beyene, Abiye Tedia, 133 min (16:9)

d7uvari
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7uvari