Trwa ładowanie...
d21dt9w
26-07-2011 18:33

Władysław Pasikowski rozlicza Jedwabne

d21dt9w
d21dt9w

Po latach przerwy na plan filmowy wraca Władysław Pasikowski. Reżyser właśnie rozpoczął zdjęcia do "Pokłosia". W rolach głównych zobaczymy Macieja Stuhra, Zbigniewa Zamachowskiego, Jerzego Radziwiłowicza i Danutę Szaflarską.

"Pokłosie" to pierwszy kinowy fabularny film Pasikowskiego od dekady. Scenariusz powstał po tym, gdy głośno zrobiło się na temat pogromu w Jedwabnem.

- To jest ciemna karta naszej historii, dotychczas pomijana przez kinematografię - pisze sam Władysław Pasikowski, wyjaśniając koncepcję. - Jedna z nielicznych takich kart. "Pokłosie" spróbuje o niej opowiedzieć. Z dala od polityki, poprzez losy zwykłych ludzi. Pokazując ich elementarną uczciwość i prawość, nikczemność i kłamstwo.

To historia dwóch braci Kalinów, którzy odkrywają tajemnicę rodzinnej wsi i stają przed decyzją, jak ocenić ojca, swoją rodzinę, sąsiadów, a co za tym idzie kraj i historię narodu. Film opowiada o trudnych wyborach - jak zmierzyć się w sposób uczciwy i prawy z własną, tragiczną i skomplikowaną historią.

- Istnieją nieproste tematy, o których trzeba mówić, bo są dla nas ważne - dodaje Dariusz Jabłoński z Apple Film Production, producenta "Pokłosia". - Polacy wielokrotnie zachowywali się jak bohaterowie, ale miewali też w przeszłości plamy na honorze. "Pokłosie" opowiada o najtrudniejszych sprawach. Musimy rozliczyć się z własną historią, stawić czoła prawdzie - podkreśla.

d21dt9w

- Już dziś można powiedzieć, że obraz Władysława Pasikowskiego będzie filmem ważnym i przełomowym, bo jako pierwszy dotknie mrocznych obszarów naszej niedawnej historii - mówi producent Beata Ryczkowska. - Głęboko wierzę jednak, że dzięki osobowości reżysera, kunsztowi ekipy realizacyjnej i doborowej obsadzie "Pokłosie" będzie również wciągającą, sugestywnie opowiedzianą historią, która na długo pozostanie w pamięci widzów.

W 2001 roku reżyser zrealizował ostatni swój kinowy projekt "Reich", a w latach 2003-2008 kręcił serial "Glina".

d21dt9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21dt9w