Trwa ładowanie...
recenzja
25-06-2015 11:17

''Yakuza Weapon'': Oda na cześć absurdu [RECENZJA DVD]

''Yakuza Weapon'': Oda na cześć absurdu [RECENZJA DVD]Źródło: East news
d3yqf1x
d3yqf1x

Chaotyczna strzelanina w plastikowej dżungli, chałupnicze CGI i równie mizerna choreografia. Pierwsze minuty „Yakuza Weapon” nie obiecują zbyt wiele. Jednak kiedy przychodzi chwila zwątpienia, chimeryczny Azjata, okazujący się później głównym bohaterem, jednym kopniakiem zmienia twarz oponenta w durszlak. A dalej jest tylko lepiej.

Ekranizacja mangi zmarłego w 2006 roku Kena Ishikawy, autora słynnej serii „Getter Robo”, olśniewa poziomem absurdu, z każdą sceną podnosząc poprzeczkę i rzucając wyzwanie siedzącym z rozdziawionymi ustami widzom. Film nakręcony w zaledwie 12 dni przez Taka Sakaguchiego (gra tytułową rolę) i Yūdaiego Yamaguchiego (reżysera „Meatball Machine” i kultowego „Versus”) za śmieszne 600 tys. dolarów to historia Shozo – syna zamordowanego bossa tokijskiej yakuzy, który postanawia pomścić ojca. W wyniku odniesionych ran bezczelny gangster zostaje zamieniony w cyborga - chodzący arsenał broni palnej, zdolny w pojedynkę unicestwić całą armię.

"Yakuza Weapon", wyprodukowany przez studio Sushi Typhoon, to esencja współczesnego japońskiego kina eksploatacji, mieszanina gatunków i konwencji, radośnie czerpiąca z rodzimej popkultury. Zuchwałość i niepoczytalność twórców nie zna granic – dość powiedzieć, że jeden z bohaterów posługuje się karabinem wbudowanym w ciało dziewczyny, w której kroczu znajduje się wyrzutnia rakiet. Surrealistyczna przemoc miesza się tu ze slapstickowym humorem oraz dość umownymi efektami specjalnymi (częściowo tradycyjnymi), tworząc wulgarną, cholernie zabawną i ociekającą absurdem całość. Oczywiście nie jest to film dla każdego, jednak koneserzy szalonych azjatyckich dziwactw i ekstremy powinni być w siódmym niebie.

Ocena: 7/10

Wydanie DVD:

"Yakuza Weapon" to trzeci film w portfolio What Else Films, polskiego dystrybutora specjalizującego się w szalonym azjatyckim kinie. Na krążku poza filmem znalazły się jedynie trailery, choć to kolejny przypadek, kiedy sam fakt ukazania się u nas DVD jest wydarzeniem. Warto dodać, że spośród reszty wydawnictw What Else Film „Yakuza Weapon” wyróżnia się stroną edytorską. Na plus trzeba zaliczyć również bezkompromisowe, kreatywne tłumaczenie.

d3yqf1x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yqf1x