Trwa ładowanie...
23-09-2009 12:14

Zaprezentowano fragmenty filmu o Szarych Szeregach

Zaprezentowano fragmenty filmu o Szarych SzeregachŹródło: AFP
d2w7zgt
d2w7zgt

Na kilka dni przed 70. rocznicą powstania Szarych Szeregów Fundacja Filmowa Armii Krajowej zaprezentowała fragmenty filmu "Oni szli Szarymi Szeregami". Film miał być zaprezentowany w rocznicę powstania Szarych Szeregów 27 września, jednak z powodu kłopotów finansowych nie udało się dokończyć obrazu.

27 września 1939 roku Związek Harcerstwa Polskiego przeszedł do konspiracji pod wojenną nazwą "Szare Szeregi". Młodzież podzielono wówczas na 3 grupy. Najmłodsi "Zawiszacy" mieli od 12 do 15 lat , starsi należeli do "Bojowej Szkoły" mieli od 16 do 18 lat, najstarsi należeli do "Grup Szturmowych" i byli pełnoletni.

Reżyser filmu Mariusz Malec mówi, że obraz przedstawia mało znane losy najmłodszych konspiratorów do czasu wybuchu Powstania Warszawskiego. Film jest fabularyzowanym dokumentem, historie konspiratorów opowiada 16 członków Szarych Szeregów.

Tadeusz Filipkowski - członek Szarych Szeregów, a obecnie prezes Fundacji Filmowej Armii Krajowej - podkreśla, że ten film jest opowieścią o jego pokoleniu skierowaną do dzisiejszej młodzieży.

Przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów profesor Wojciech Wolski cieszy się, że młodzi ludzie będą mogli niebawem zobaczyć taki film. Jego zdaniem niewiele osób pamięta, że nigdzie w Europie w czasie okupacji nie działa młodzieżowa konspiracyjna organizacja, organizująca niezwykle poważne często tragiczne w skutkach akcje.

Premierę filmu zaplanowano na koniec listopada.

d2w7zgt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w7zgt