Trwa ładowanie...
hbo
Magdalena Drozdek
28-04-2020 17:21

"Zła edukacja". Historyczna malwersacja. Ulubieniec szkoły okradł ją na miliony dolarów

Potrzebujecie dobrego filmu? Najlepiej z prawdziwą historią? Proszę, oto on. "Bad Education" HBO przedstawia losy kuratora oświaty, który prowadził podwójne życie. Udawał, że ma żonę. Okradał szkołę, którą nadzorował. Prawdę ujawniono... przypadkiem.

"Zła edukacja". Historyczna malwersacja. Ulubieniec szkoły okradł ją na miliony dolarówŹródło: Materiały prasowe, fot: HBO
d1sid1x
d1sid1x

"Bad Education" opowiada o kuratorze oświaty, który stał za jedną z największych malwersacji finansowych w szkołach publicznych, jakie zna Ameryka. Przez 12 lat jego działań w szkole Roslyn skradziono przeszło 11 mln dol.

W rolach głównych Hugh Jackman i Allison Janney, więc nie możecie tego przegapić. Szczególnie, że reżyser Cory Finley w ciekawy sposób przedstawia nieczułego kuratora, który prowadzi podwójne życie. A Mike Makowsky, który napisał scenariusz do tego filmu, był kiedyś uczniem szkoły, o której opowiada.

Gwiazdy przekładają koncerty przez koronawirusa

Prawdziwa historia Franka Tassone

Frank Tassone był ulubieńcem rodziców. Dzięki niemu szkoła Roslyn cieszyła się uznaniem w całych Stanach. "Washington Post" umieścił ją nawet na 6. miejscu w rankingu najlepszych placówek w kraju.

d1sid1x

Popularność szkoły przekładała się na większą renomę miasta, co cieszyło wszystkich. Szczególnie, że wpływało to też na większą wartość domów w okolicy. Dzieciaki uczyły się świetnie, miały możliwość dostania się na najlepsze uczelnie należące do Ligi Bluszczowej, a rodzice zbierali kolejne profity. Mogło być lepiej?

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: HBO

Frank Tassone (Hugh Jackman) był megagwiazdą. Zarządzał szkołą z ramienia kuratorium oświaty. Pomagała mu w tym Pam Gluckin (Allison Janney), która była jego prawą ręką. On charyzmatyczny, ona bardzo kompetentna i równie popularna wśród uczniów.

Byli oddani uczniom, no słowem złoci ludzie. A w 2004 r. bańka pękła i wyszło na jaw, jacy byli naprawdę.

d1sid1x

W filmie pierwsza zdemaskowana zostaje Pam. Frank nie ma skrupułów, aby działać przeciwko swojej współpracownicy. W szkole jeszcze nie wiedzą, że robił dokładnie to samo.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: HBO

Były uczeń serwuje scenariusz

Autorem scenariusza do filmu jest Mike Makowsky, który był uczeniem Roslyn i dobrze pamięta Franka Tassone. W jednym z wywiadów przyznał, że nie zależało mu na tym, by rozmawiać z byłym kuratorem, a raczej z uczniami i pracownikami szkoły.

d1sid1x

Chodziło o to, by jak najwierniej oddać klimat tamtych czasów.

Twórcy tym samym obnażają słabości amerykańskiego systemu oświaty publicznej. Analizują mechanizmy, które sprzyjają korupcji i chciwości oraz sprawiają, że instytucje rządowe nie są rozliczane ze swoich błędów.

Bo dlaczego nikt przez lata nie zorientował się, że coś jest nie tak z finansami szkoły? Wielką wskazówką był... przeciekający od miesięcy dach, z którym nikt nic nie robił, a pieniądze na naprawy przecież jakoś były wydawane.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: HBO

Skandal ujawnili... szkolni reporterzy. To dzięki nim ruszyło śledztwo. Jeden z uczniów przyniósł szkolną gazetę do domu, którą przeczytał rodzic - reporter "New York Timesa". Po publikacji dużego reportażu o manipulatorze Tassone rozpętała się medialna burza.

d1sid1x

"Zła edukacja" to nie kryminał, a czarna komedia. Twórcy skupiają się szczególnie na malowaniu postaci Franka Tassone, którego brawurowo gra Hugh Jackman. Jako manipulator i socjopata z podwójnym życiem sprawdza się idealnie. Koniecznie sprawdźcie, jak w filmie przedstawiono ten skandal.

Premiera filmu HBO "Zła edukacja" (Bad Education) odbyła się 26 kwietnia w HBO GO. Natomiast pierwsza emisja na antenie HBO zaplanowana została na 10 maja na godz. 20:10.

d1sid1x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sid1x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj