Trwa ładowanie...
gene gutowski
11-05-2016 13:30

Zmarł Gene Gutowski, producent filmów Polańskiego

Zmarł Gene Gutowski, producent filmów PolańskiegoŹródło: PAP
d1u2b4x
d1u2b4x

*Gene Gutowski, ocalały z Holokaustu polski producent filmowy znany m.in. ze współpracy z Romanem Polańskim, we wtorek zmarł na zapalenie płuc w szpitalu w Warszawie - poinformował jego syn, cytowany przez agencję Associated Press. Gutowski miał 90 lat.*

Gene Gutowski doskonale wiedział, jak korzystać z tego, co daje mu los. Dzięki pewności siebie, inteligencji, sprytowi – i, naturalnie, odrobinie szczęścia – udało mu się przeżyć wojnę. Zaś dzięki „arogancji i tupetowi” zrobił wielką karierę w Hollywood, zostając jednym z najbardziej znanych producentów filmowych i obracając się w najbardziej wpływowych kręgach (więcej tutaj).

Współpraca Gutowskiego i Polańskiego zaowocowała w latach 60. dziełami uznawanymi dziś za klasyki. Były to: dramat psychologiczny "Wstręt" z 1965 roku z Catherine Deneuve w roli głównej, "Matnia" (1966) oraz "Nieustraszeni pogromcy wampirów" (1967). Filmy te otworzyły młodemu polskiemu reżyserowi drzwi do Hollywood.

Polański nazwał Gutowskiego "jedną z najważniejszych postaci mojego życia". Wspólną pracę wznowili kilka dekad później przy oscarowym dramacie "Pianista" z Adrienem Brodym w roli pianisty Władysława Szpilmana.

d1u2b4x

Gutowski (właśc. Witold Bardach) urodził się w 1925 roku we Lwowie w bogatej rodzinie żydowskiej. Z okupowanego przez nazistów miasta uciekł do Warszawy, gdzie pod przybranym nazwiskiem Eugeniusz Gutowski imał się różnych zajęć. Później pracował na Łotwie, skąd został deportowany do Niemiec; tam doczekał wyzwolenia - podaje portal Filmweb.

Krótko po zakończeniu działań wojennych współpracował z armią USA przy ściganiu zbrodniarzy wojennych. W tym czasie zaczął się przedstawiać jako Gene (angielskie zdrobnienie od Eugeniusza) Gutowski. W 1947 roku ożenił się z Amerykanką i wyjechał do USA, a dwa lata później otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

Swoje burzliwe życie opisał w wydanej w 2004 roku autobiografii "Gene Gutowski. Od Holokaustu do Hollywood". Dziesięć lat później miał premierę biograficzny film dokumentalny "Mój tata Gene Gutowski", wyreżyserowany przez jego syna Adama Bardacha.

Ostatnim filmem, którego był producentem był "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego.

d1u2b4x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u2b4x