Trwa ładowanie...
d44n64p
Aktualności

Zmarł Robert Altman reżyser-legenda

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł Robert Altman reżyser-legenda
d44n64p

W wieku 81 lat zmarł światowej sławy reżyser Robert Altman. Zgon nastąpił w szpitalu w Los Angeles. Wiadomość o śmierci reżysera podała jego wytwórnia.

Reżyser w 1995 roku poddał się transplantacji serca, jednak z obawy przed reakcją środowiska filmowego wyjawił tę tajemnicę dopiero gdy w tym roku odbierał Oscara. Bał się że w trosce o zdrowie nikt nie pozwoli mu kręcić filmów.

Robert Altman był jednym z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Urodził się 20 lutego 1925 roku w Kansas City. Brał czynny udział w drugiej wojnie światowej. Po zakończeniu wojny próbował studiować inżynierię, jednocześnie pisał dla zabawy scenariusze. Jednym z nich zainteresowała się wytwórnia RKO, więc Altman porzucił studia w nadziei, że zostanie profesjonalnym scenarzystą.

d44n64p

Pierwsze filmy realizował już w połowie lat 50-tych. Uznanie przyniósł mu dopiero pokazany na MFF w Cannes w 1970 roku film ,,M.A.S.H.", groteskowa komedia o wojskowym szpitalu w czasie wojny koreańskiej.

W latach siedemdziesiątych Altman, obok Scorsese, Allena czy Coppoli, był jednym z najbardziej cenionych twórców amerykańskich. Zrealizował wtedy takie filmy, jak ,,McCabe i pani Miller", ,,Dlugie pożegnanie", ,,Nashville", ,,Trzy kobiety" czy ,,Buffallo Bill i Indianie".

OSTATNIE ZDJĘCIA ROBERTA ALTMANA
Robert Altman powrócił w wielkim stylu w 1992 roku, przedstawiając ,,Gracza" - znakomitą i złośliwą satyrę, pokazującą studia hollywoodzkie od kuchni. Jednym z najwybitniejszych filmów reżysera pozostają pokazane w rok później ,,Na skróty".

Kolejne filmy reżysera trafiały równiez na polskie ekrany. Były to: ,,Pret-a-porter", ,,Kansas City", ,,Fałszywa ofiara" czy "Gosford Park".

d44n64p

Pięciokrotnie nominowany do Oscara za reżyserię (MASH, Nashville, Gracz, Na skróty, Gosford Park) ostatecznie złotą statuetkę od Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymał dopiero w tym roku za całokształt twórczości.

Robert Altman doceniany był za całokształt wiele razy. Przed Oscarem otrzymał nagrodę im. Josepha Plateau przyznawaną podczas Flandryjskiego Festiwalu Filmowego (1993). Zdobył również nagrodę Gildii Reżyserów Amerykańskich (1994), specjalnego Złotego Lwa na MFF w Wenecji (1996) oraz statuetkę Gotham Award (2000).

d44n64p

Podziel się opinią

Share
d44n64p
d44n64p