Trwa ładowanie...

Zobacz ślub Romana Polańskiego

Share
Zobacz ślub Romana Polańskiego
d1qx6y2

Na YouTube opublikowano kompletne archiwum materiałów filmowych przygotowywanych przez dekady przez British Pathé.

Do sieci trafiło aż 85 tysięcy rolek filmowych (3500 godzin) z materiałami zarejestrowanymi niemal przez cały XX wiek. Coś dla siebie wypatrzą tu zarówno miłośnicy sportu, kultury (w tym kina i muzyki), mody, jak i polityki oraz historii.

Pod tym adresem znaleźć można nagrania z obu wojen światowych, pogrzebu królowej Wiktorii, pierwszego lotu braci Wright czy katastrofy sterowca Hindenburg. Są tu też rozmowy z ocalałymi z Titanica. Nie brakuje wywiadów z gwiazdami - w tym z Laurelem i Hardym czy Elvisem Presleyem. Internauci mogą również podziwiać Grace Kelly, Audrey Hepburn i Beatlesów. Archiwa obejmują także występ 13-letniej Julie Andrews dla króla Jerzego VI oraz ślub Romana Polańskiego z Sharon Tate i zwycięstwo Arnolda Schwarzeneggera w mistrzostwach kulturystycznych.

Nagrania British Pathé zostały scyfryzowane już w 2002 roku. Teraz udostępniono je za darmo internautom na całym świecie.

Firma Pathé została założona w 1896 roku w Paryżu. Swój brytyjski oddział otworzyła 14 lat później. Jej operatorzy filmowali świat od lat 90. XIX wieku aż do 1970 roku.

d1qx6y2

Podziel się opinią

Share
d1qx6y2
d1qx6y2