10. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera

Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera odbędzie się w terminie 21-26 kwietnia w największych miastach Polski. Dziesiąte urodziny będziemy świętować otoczeni znakomitymi gośćmi, w rytmie muzyki angolskiej legendy Bonga oraz otoczeni kulturą jednego z największych i najważniejszych kulturowo krajów afrykańskich – Etiopii.

W tym roku wraz z artystami z czarnego lądu snuć będziemy afrykańskie wizje przyszłości, a w tych rozważaniach będziemy wracać wspomnieniami do początków festiwalu. Po Senegalu i Nigerii zabierzemy naszych widzów w kulturalną podróż po Etiopii, jednego z największych i najważniejszych kulturowo krajów afrykańskich. Nie zabraknie więc warsztatów, wydarzeń muzycznych, spotkań z twórcami oraz przede wszystkich pokazów filmowych.

10. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera
Źródło zdjęć: © East

Filmy – Futurystyczna Warszawa – Koncerty – Warsztaty – Spotkania
W programie pokazy najciekawszych filmów z czarnego lądu z ostatnich dwóch lat, m.in. nominowany do Oscara brytyjsko – kongijski dokument „Virunga”, opowiadający o parku narodowym będącym ostatnią ostoją goryli górskich, a zarazem będący świadkiem brutalnej wojny domowej. Pokażemy dokumenty portretujące przemiany spowodowane Arabską Wiosną, w tym piękną animację „Moug” Ahmeda Noura oraz nominowany do Oscara w 2014 roku film „Al Midan” Jehane Noujaima. Ponadto w programie znajdą się między innymi kontrowersyjny film noire „Of Good Report” (RPA) w reżyserii Jahmil X.T. Qubeki (MFF Londyn 2014), uderzający portret podziemia przestępczego Kapsztadu „Four Corners” (RPA) w reżyserii Ian Gabriela (MFF Berlinale 2014) i magiczno-realistyczna przypowieść o władzy „Bastardo” (Tunezja) w reżyserii Nejib Belkadhi. Polską premierą będzie porywający obraz Hajooj Kuka „Beats of the Antonov”, tętniący życiem film o mieszkańcach gór Nubii na pograniczu Sudanu i Sudanu Południowego, którzy pomimo statusu uchodźców i
permanentnego stanu wojny domowej, zagłuszają odgłosy bomb zrzucanych przez tytułowego Antonova jedną nieustającą i pełną radości muzyczną imprezą. Opiniotwórczy Variety nazwał film „wybitnym dokumentem”. Film miał premierę światowa na MFF w Toronto.

Specjalnie z okazji okrągłej rocznicy chcemy z jednej stron spojrzeć ku początkom festiwalu, a z drugiej rzucić nas daleko w przyszłość. Pokażemy cykl filmów z nurtu Sci-Fi i zaprosimy wszystkich do szalonej podróży w przyszłość. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć wyjątkowa wystawę rysunków „Africa 2081 A.D.” przedstawiających największe miasta Afryki w futurystycznej odsłonie. Serię stworzył duet artystyczny: VIGILISM – artysta z Nigerii mieszający na stałe w Brooklynie oraz WALE OYEJIDE - projektant mody, producent i artysta. Seria „Africa 2081 A.D.” będzie częścią większej wystawy w Vitra Design Museum's „Making Africa” w Weil am Rhein w Niemczech.

Na zaproszenie festiwalu AfryKamera przyjedzie legenda muzyki angolskiej – BONGA, który w Warszawie zagra jedyny koncert w Polsce. Szczegóły niebawem.

W tym roku, po Senegalu i Nigerii, chcemy opowiedzieć o Etiopii – państwie uważanym za kolebkę ludzkości. To kraj położony we Wschodniej Afryce, który jako jedyny w Afryce nie został skolonizowany. Etiopczycy nigdy nie pozwolili podbić się innej armii. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w kulturze Etiopii, którą charakteryzuje niezwykła odrębność i niezależność. Etiopskie społeczeństwo tworzy ponad 80 grup etnicznych, dlatego kultura tego kraju jest mozaiką pełną aspektów duchowych, etnicznych i historycznych, które nie moją swego porównania w skali całego kontynentu. Niektóre z tych kulturowych fenomenów będziemy starali się przybliżyć podczas festiwalu – chcemy stworzyć możliwość by nasi goście mieli okazję zagrać w najstarszą grę planszową na świecie – gebetę czy też nauczyć się parzyć kawę zgodnie z etiopską tradycją.

Zaplanowaliśmy warsztaty kuchni etiopskiej, warsztaty etiopskiej ceramiki, koncert muzyki tradycyjnej, pokazy multimedialne o modzie i architekturze tego kraju. W ramach festiwalu odbędzie spotkanie KOBIECY DUCH PRZEDSIĘBIORCZOŚCI wokół samoorganizowania się kobiet i lokalnej przedsiębiorczości, jej przemianach i kierunkach w Etiopii z udziałem reprezentanta ze Słowacji United Nations Development Programme oraz osoby z Slow Food International.

Jednym z naszych gości będzie Pani Febe Potgieter – Gqubule, była ambasador RPA w Polsce, obecnie doradca przewodniczącej Unii Afrykańskiej J.E Dlamini – Zuma. Jej wsparcie duchowe i organizacyjne było kluczowe dla zaistnienie samego festiwalu. Odwiedzą nas również reżyserzy Jahmil X.T. Qubeki ( „Of Good Report”) i Nejib Belkadhi („Bastardo”). Gościem AfryKamery będzie również pisarka , działaczka na rzecz kobiet oraz reżyserka Tsitsi Dangarembga. Pierwszą powieść Dangarembgy, pod tytułem "Nervous Conditions", wydała w wieku 25 lat. Prawie natychmiast książka stała się kluczową pozycją literatury na kontynencie, a także tzw. women studies na całym świecie. Noblistka, Doris Lessing, nazwała ją „ jedną z najważniejszych powieści dwudziestego wieku”. Przetłumaczono ją na 12 języków. Jest współzałożycielką firmy produkującej filmy Nyerai Films. Jej firma jest współodpowiedzialna za prawie każdy istotny film pełnometrażowy powstający w Zimbabwe. Dangarembga dzieli swój czas między firmą produkcyjną, pisaniem
prozy, tworzeniem filmów, nauczaniem, pracą jako przewodniczącą Women Filmmaker's of Zimbabwe i zarządzaniem International Images Film Festival for Women.

Najlepszemu filmowi Festiwalu zostanie przyznana Nagroda Jury ZŁOTA ZEBRA oraz Nagroda Publiczności ZŁOTA GAZELA wraz z nagrodami pieniężnymi. W ramach pokazów filmowych planowane są prelekcje wprowadzające, spotkania autorskie z reżyserami i aktorami oraz organizowane równolegle spotkania tematyczne nawiązujące do tematyki prezentowanych filmów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)