Trwa ładowanie...
11-10-2015 02:34

''11 minut'': Jerzy Skolimowski postawił na Organka

''11 minut'': Jerzy Skolimowski postawił na Organka
dtalbp6
dtalbp6

23 października do kin trafi obraz "11 minut", w którym pojawia się muzyka Organka.

Jeden z najciekawszych muzyków na polskiej scenie rockowej, Tomasz Organek, nie potrzebował chwili do namysłu, gdy do współpracy zapraszał go Jerzy Skolimowski. Telefon reżysera odebrał w Toruniu, a sześć godzin później stał już w Warszawie przed mikrofonem, nagrywając muzykę do "11 minut". Na potrzeby filmu skomponował i wykonał dwa utwory - "O, Matko!" w wersji a capella (piosenka z albumu Organek "Głupi") oraz utwór instrumentalny "Warszawa 17:11".

- Moje spotkanie z Jerzym Skolimowskim było co najmniej tak dynamiczne jak sam film, przy którym dane mi było pracować - opowiada Organek. - Telefon z zaproszeniem do współpracy zadzwonił w okolicach szesnastej, w Toruniu. W okolicach dwudziestej drugiej stałem już przy mikrofonie w warszawskim studio. Zostałem poproszony o podłożenie mojej piosenki "O, Matko!" w wersji a capella pod obraz. Zadanie było o tyle trudne, że musiałem tak zmodyfikować tempo i słowa, aby zmieścić się ramach jednej, konkretnej sceny, którą "O, Matko!" poprzez swój tekst i atmosferę miała dookreślić, opisać. Ponieważ cała akcja przebiegła ekspresowo i znalazła uznanie w oczach pana Jerzego, automatycznie dostałem propozycję dopisania fragmentu muzyki instrumentalnej do kolejnej sceny filmu. Tak, w przeciągu kilku następnych dni powstał utwór "Warszawa 17:11", który znalazł się również w filmie. Później jeszcze parokrotnie miałem przyjemność pomagać panu Jerzemu w pracach związanych z filmem.

Kooperacja cenionego filmowca i gwiazdy rocka szybko przyniosła rezultaty w postaci Nagrody Jury Młodzieżowego 72. Festiwalu w Wenecji oraz Nagrody Specjalnej Jury, jak również wyróżnienia za muzykę 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Teraz przyszedł czas na podbój Hollywood, gdzie thriller "11 minut" - jako polski kandydat do Oscara - ma szansę powalczyć o statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

dtalbp6

Organek to muzyczne wydarzenie roku 2014. Kwartet sygnowany nazwiskiem lidera, autora muzyki oraz tekstów, Tomasza Organka, którego debiut płytowy ("Głupi", Mystic Production, 2014) zdominował rynek wydawniczy w Polsce w ubiegłym roku. Laureat licznych nagród (m.in. Mateusz Trójki 2014, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015) oraz uczestnik największych polskich festiwali (m.in. Męskie Granie 2014, Warsaw Orange Festival 2014). Single "Kate Moss" (nr 1 na liście Eska Rock), "Ta nasza młodość" (16 tyg. na liście LP3), "Głupi Ja" (od 24 tyg. na liście LP3) znalazły stałe miejsce w ramówkach rozgłośni radiowych w całej Polsce. Muzyka kwartetu realizowana na żywo wymyka się jednoznacznym rockowym aranżacjom zawartym na płycie "Głupi", pchając zespół bardziej w stronę spektaklu, w którym improwizacja i nieskrępowana ekspresja sceniczna przyciągają coraz większe rzesze słuchaczy poszukujących tego, co unikatowe, wolne i prawdziwe.

W obrazie "11 minut" występują Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Paulina Chapko, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki, Ifi Ude oraz irlandzki aktor Richard Dormer. Film przedstawia 11 minut z życia kilkunastu bohaterów, których losy przypieczętuje nieoczekiwany łańcuch zdarzeń.

dtalbp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtalbp6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj