Trwa ładowanie...
15-12-2006 09:22

12. Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2006

12. Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2006
dzs8ery
dzs8ery

14 grudnia w Krakowie rozpoczął się 12. Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2006. Impreza została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

OFAFA odbywa się od 1993 roku i jest jedynym festiwalem w Polsce poświęconym tylko i wyłącznie polskiemu, autorskiemu filmowi animowanemu. Jest także corocznym podsumowaniem dorobku polskiej produkcji w tej dziedzinie.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć filmy (zrealizowane przez twórców profesjonalnych), które ubiegają się o festiwalowe złote, srebrne i brązowe "Kreski". Ponadto w konkursie OFAFA biorą udział (w osobnych kategoriach) filmy studentów wyższych szkół filmowych i plastycznych oraz animacje twórców nieprofesjonalnych.

Tegoroczny festiwal to również niepowtarzalna okazja, by obejrzeć pełną retrospektywę filmów Piotra Kamlera przygotowaną z okazji 70-lecia jego urodzin.

dzs8ery

Piotr Kamler to bezsprzecznie jeden z najbardziej nowatorskich twórców filmów animowanych na świecie, który pozostaje artystą niemal zupełnie nieznanym we własnym kraju. Urodził się w 1936 r. Po ukończeniu studiów na ASP w Warszawie wyjechał do Francji, gdzie w 1960 r. zaczął realizować filmy animowane (dzięki pomocy ORTF, francuskiego ośrodka radiowo-telewizyjnego). Jego dzieła charakteryzują się niezwykłą precyzją techniczną (krytycy skłonni byli podejrzewać, że realizowane były z pomocą komputera) oraz enigmatycznością treści. Niektóre z nich tworzą swoistą, poetycko-satyryczną odmianę science-fiction. Ukoronowaniem twórczości Kamlera jest jego pełnometrażowy film Chronopolis, niezwykła wizja społeczeństwa przyszłości.

W programie festiwalu znalazły się także filmy i wystawy projektów plastycznych oraz graficznych jurorów OFAFA 2006 Jerzego Kaliny, Mariana Cholerka i Marcina Giżyckiego. Atrakcyjnie zapowiada się także prezentacja animowanych filmów Rolanda Topora.

Tradycyjnie kolejnym pokazom będą towarzyszyć spotkania z twórcami, a także dyskusje pod hasłem "Wokół problemów polskiej animacji" z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Jury 12. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2006 będzie pracować pod przewodnictwem Jerzego Kaliny, obok którego zasiądą Jerzy Armata, Marian Cholerek, Marcin Giżycki i Zygmunt Konieczny.

Uroczyste zakończenie festiwalu, rozdanie nagród i prezentacja filmów nagrodzonych odbędzie się 16 grudnia godz. 19.00.

Wszystkie pokazy konkursowe odbywać się będą w Kinoteatrze "Wrzos" w Krakowie przy ul. Zamoyskiego 50.

dzs8ery
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzs8ery