Trwa ładowanie...
16-09-2009 16:09

13. Festiwal Filmów Przyrodniczych w Łodzi

13. Festiwal Filmów Przyrodniczych w ŁodziŹródło: mat. promocyjne
d1lxxak
d1lxxak

Pokazy filmowe, wystawy fotografii przyrodniczej, spotkania z realizatorami, a także warsztaty ekologiczne znalazły się w programie rozpoczętego we wtorek w Łodzi 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. O Grand Prix tegorocznego Festiwalu rywalizuje 31 filmów z 11 europejskich krajów.

Wśród konkursowych filmów znalazło się 10 polskich oraz obrazy twórców m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Serbii i Węgier. Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prorektora łódzkiej "filmówki" prof. Andrzeja Bednarka.

Łódzka impreza to największy w Polsce festiwal filmów przyrodniczych. Odbywa się co dwa lata od 1980 roku pod stałym hasłem "Promocja przyrody i krajobrazu Europy". Jego celem jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży.

d1lxxak

Oprócz konkursowych pokazów w programie imprezy tradycyjnie zaplanowano pokazy specjalne filmów przyrodniczych, wystawy fotografii, a także warsztaty i konkursy organizowane dla dzieci i młodzieży popularyzujące wiedzę z zakresu ochrony środowiska i ekologii.

Przez jeden dzień warsztaty i konkursy dla młodzieży odbywać się będą w znanym z wód geotermalnych Uniejowie. Weźmie w nich udział także młodzież z Izraela i Litwy. Filmy konkursowe prezentowane są w kinie Łódzkiego Domu Kultury; pokazy pozakonkursowe odbywać się będą w kinach "Charlie" i "Kinematograf". Podczas Festiwalu odbędą się także obchody 60-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi. W sobotę w Muzeum Kinematografii przez cały dzień będzie można zobaczyć 45 filmów "Oświatówki", zaplanowano spotkania z reżyserami i realizatorami związanymi z Wytwórnią m.in. Stanisławem Janickim oraz wystawę zdjęć z prywatnych archiwów osób związanych z WFO. Honorowy patronat nad jubileuszem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Festiwal zakończy się 19 września.

Festiwal im. Wł. Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych. Jego organizatorami są Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, Łódzki Dom Kultury oraz Stowarzyszenie "Film - Przyroda - Kultura".

d1lxxak

Patron Festiwalu - Włodzimierz Puchalski - urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, absolwentem Politechniki Lwowskiej, ale wielka pasja miłośnika przyrody zaowocowała u niego albumami fotograficznymi i wspaniałymi filmami. Przyniosły mu one popularność oraz uznanie w kraju i za granicą. Już w latach 30. ub. stulecia realizował pierwsze w Polsce filmy przyrodnicze. Po wojnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Zrealizował 58 filmów; zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Zmarł w 1979 r. na Antarktydzie.

d1lxxak
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lxxak