Trwa ładowanie...
Aktualności

2009: wyjątkowy rok dla polskiej kinematografii

Share
2009: wyjątkowy rok dla polskiej kinematografii
Źródło: Jupiterimages
df27pvv

To był wyjątkowy rok dla polskiej kinematografii. Od wielu lat filmy naszych reżyserów nie odnosiły takich sukcesów jak obecnie.

Nagrody i wyróżnienia na zagranicznych festiwalach, rekordy frekwencyjne w polskich kinach, uznanie krytyków i publiczności - to wszystko sprawia, że entuzjastyczne opinie o odrodzeniu polskiego filmu, jakie pojawiły się po przełomowej edycji festiwalu w Gdyni, należy uznać za w pełni uzasadnione. A jaki był miniony rok dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej?

Z pewnością pracowity. Instytut zajmował się nie tylko udzielaniem licznych dotacji na produkcję, promocję i upowszechnianie filmów, ale był też inicjatorem lub współorganizatorem wielu nowych, przełomowych inicjatyw, takich jak Filmoteka Szkolna, Akademia Polskiego Filmu i Narodowy Program Cyfryzacji Kin. Kontynuowane były także ważne inicjatywy z poprzednich lat - Nagrody PISF, wspieranie rozwoju Regionalnych Funduszy Filmowych i pokazy sejmowe. Wszystkie spotykały się z ogromnym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami.

df27pvv

Działalność PISF w obszarze animowania polskiej kinematografii nie pozostaje niezauważona. Dyrektor Instytutu Agnieszka Odorowicz została wyróżniona przez tygodnik Polityka tytułem Człowieka Roku 2010, a portal Stopklatka wymienił ją wśród osobowości rodzimej branży filmowej 2009. Podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie PISF był wskazywany jako model, który należy naśladować także w innych obszarach kultury. Dlaczego? Zobaczmy, jak prezentowały się dokonania Instytutu tylko w minionym roku.

Statystyki idą w górę

W roku 2009 PISF przeznaczył na wspieranie produkcji filmowej ponad 132,6 mln zł. To więcej niż w roku 2008 - 115 mln zł, i ponad dwukrotnie więcej niż w latach poprzednich, kiedy kwota ta wynosiła średnio 50 do 70 mln zł. Łącznie Instytut dofinansował w minionym roku 130 projektów, z czego 49 to filmy fabularne (łącznie na produkcję wszystkich fabuł, w tym debiutów, PISF przeznaczył kwotę ponad 114 mln zł), 65 - dokumenty (dofinansowane łączną sumą 10,7 mln), a 16 - animacje (z kwotą 7 mln).

Suma budżetów wszystkich filmów, jakie otrzymały dotację z PISF opiewa na ponad 236 mln zł! Instytut intensywnie wspiera debiutantów - w minionym roku dofinansował produkcję aż 18 debiutów fabularnych i filmów drugich na łączną kwotę 28,8 mln zł. Do tych kwot należy doliczyć fundusze, jakie PISF przeznacza na wspieranie developmentu i prac scenariuszowych - w ciągu 2009 roku dofinansowanych zostało 31 wniosków na stypendia scenariuszowe i 47 wniosków na development.

df27pvv

Równie optymistycznie przedstawiają się statystyki z Programów Operacyjnych Edukacja filmowa i upowszechnianie kultury filmowej oraz Rozwój kin i dystrybucja filmu. Do pierwszego z nich wpłynęły 282 wnioski, z czego dofinansowanych zostało 200, w tym aż 51 festiwali. W Priorytecie Rozwój kin wsparte zostały 72 projekty, a w Priorytecie Dystrybucja i promocja filmów dofinansowano 74, w tym 40 filmów w dystrybucji kinowej.

Gabriela Jarzębowska

df27pvv

Podziel się opinią

Share
df27pvv
df27pvv