Trwa ładowanie...
24-02-2009 16:44

"30 minut" - pokazy filmowe w warszawskim kinie Rejs

"30 minut" - pokazy filmowe w warszawskim kinie RejsŹródło: Edyta Potrząsaj
d2aecmr
d2aecmr

Uroczystą premierą nowych filmów z programu „30 minut” – Michała Wnuka, Barbary Białowąs i Piotra Kielara SFP rozpoczyna nowy cykl pokazów filmowych. Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka od 3 marca prezentować będzie starsze i nowsze filmy z programu „30 minut”. Pokazy odbywać się będą w warszawskim kinie Rejs.

„Co mówią lekarze” Michała Wnuka, „Moja nowa droga” Barbary Białowąs i „Tysiąc zakazanych krzaków” Piotra Kielara to najnowsze filmy z programu „30 minut” koordynowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Po raz pierwszy zostaną pokazane publiczności na dużym ekranie 27. lutego w kinie „Muranów” podczas uroczystej premiery z udziałem twórców.

A już od 3-go marca - co wtorek - aż do 5 maja w warszawskim kinie „Rejs” obejrzeć będzie można wszystkie filmy wyprodukowane w ramach programu „30 minut”. Wstęp na pokazy, skierowane przede wszystkim do młodej publiczności, twórców, studentów, będzie kosztował zaledwie 5 złotych. Organizatorom zależy bowiem przede wszystkim na nawiązaniu kontaktu z publicznością i na konfrontacji debiutów z młodymi, ale wymagającymi widzami.

Kultowe kino „Rejs”, usytuowane w sąsiedztwie Uniwersytetu Warszawskiego, PANu, ASP i PWST, jest znakomitym miejscem na taką dyskusję o młodym polskim kinie.

d2aecmr

Program „30 minut” powstał w 2005 roku dzięki zaangażowaniu kilku instytucji: SFP, TVP Kultura, MKiDN, PISF, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Koordynatorem programu i wiodącym producentem filmów do marca 2008 r. było Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Od marca 2008 roku funkcję tę sprawuje Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka, powołane przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich przez SFP, PISF, MKiDN i TVP do produkcji debiutów filmowych.

Do tej pory w ramach trzech edycji powstało ponad 20 filmów, w tym tak znane i nagradzane tytuły jak: „Trójka do wzięcia” Bartka Konopki, „Aria Diva” Agnieszki Smoczyńskiej, „Obcy VI” Borysa Lankosza, „Podróż” Dariusza Glazera, „Samotność kucharza szybkich zamówień” Marcela Sawickiego czy „Jak to jest być moją matką” Norah McGettigan. Kończy się już produkcja kolejnych tytułów - wśród nich są debiuty reżyserskie uznanego dramaturga Krzysztofa Bizio czy scenarzysty Przemysława Nowakowskiego. Na etapie postprodukcji znajduje się obecnie 5 filmów, a ponieważ program cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród młodych filmowców, trwa również selekcja kolejnych zgłoszonych do Studia scenariuszy. „CO MÓWIĄ LEKARZE”

Dr Wilk, anestezjolożka na granicy wypalenia zawodowego, przystępuje do stwierdzania zgonu osiemnastoletniej samobójczyni. Matka dziewczyny, pewna siebie, ale nieufna wobec lekarzy, na żadną rutynę tu jednak nie pozwoli.

Reżyseria i scenariusz: Michał Wnuk, zdjęcia: Michał Popiel-Machnicki, kierownik produkcji: Magdalena Kamińska.

d2aecmr

Michał Wnuk - absolwent reżyserii filmowej WRiTV UŚ. Po szkole pracował m.in. jako wolontariusz w domu starców i przy kampaniach wyborczych do parlamentu, Europarlamentu i prezydenckiej, a filmowo jako asystent i II reżyser przy filmach fabularnych. Stypendysta Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji (Paryż 2005), oraz Nipkow Programm (Berlin 2007).

„MOJA NOWA DROGA”

Uroczystość zaręczyn Piotra i Aliny staje się okazją do spotkania dwóch pokoleń Polaków. Dochodzi do tragikomicznej konfrontacji światopoglądów obecnych 30-latków oraz ich rodziców wciąż żyjących sprawami PRL-u. Piotr i Alina chcą znaleźć swoją życiową drogę. A po drodze zderzają się z komercyjnym światem kasyn, supermarketów oraz… hufcami pracy i niszową muzyką białoruską.

d2aecmr

Scenariusz i reżyseria: Barbara Białowąs, zdjęcia: Bartek Piotrowski, scenografia: Jan Wierzejski, kierownik produkcji: Agata Szymańska, obsada: Roma Gąsiorowska, Michał Sitarski, Dorota Pomykała, Maciej Damięcki, Wojciech Wysocki, Magdalena Kuta, Grzegorz Palkowski, Mariusz Zaniewski.

Barbara Białowąs pochodzi z Opola. Ukończyła kulturoznawstwo oraz reżyserię filmową na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autorka kilku etiud fabularnych, m.in.: "Ewka skacz!" i "Landryneczka" (nagrodzona na kilku festiwalach filmowych). Zrealizowała również film dokumentalny (w ramach programu "Polska - Rosja. Nowe spojrzenie"), pt.: "Moskiewska żona" - pokazywany w ponad 20 krajach, na ponad 350 pokazach. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2008. „TYSIĄC ZAKAZANYCH KRZAKÓW”

Komedia pomyłek: gitarzysta Bugi pomylił swoją dziewczynę z drzewkiem marihuany, zły porucznik policji pomylił służbę z programem "Moda na sukces", a pewien niesubtelny romans podrzędnego dziennikarza z prezenterką audiotele zmyła do Oceanu Indyjskiego fala tsunami…

d2aecmr

Reżyseria: Piotr Kielar, scenariusz: Xawery Żuławski, zdjęcia: Xawery Żuławski.

Piotr Kielar - Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze w PWST w Warszawie oraz Wydziału Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Stypendysta fundacji Festiwalu Cannes, Cinefondation w Paryżu, a także uczestnik warsztatów Ex Oriente zorganizowanych pod auspicjami Media+ w praskiej FAMU. Pod nazwą PANCERNIK FILM zadebiutował jako producent półgodzinnym filmem dokumentalnym "Tata z Ameryki" dla Canal+ Polska w technice 35mm, którego był jednocześnie reżyserem i scenarzystą.

Zrealizował m.in. etiudę dokumentalną "Na końcu świata", półgodzinną rekonstrukcję patologii rodzinnej stylizowaną na dokument "Podwójne życie Kieratówny", fabularyzowany dokument "Pajęczyna szczęścia", a także filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz felietony dla "Pegaza". Autor kilku scenariuszy filmów fabularnych. Redaktor Strefy Alternatywnej w TVP Kultura. Jako LIFETIME PRODUCTIONS wyprodukował dwie serie programu muzycznego "Poza Kontrolą_2" w reżyserii Xawerego Żuławskiego dla TVP Kultura.

d2aecmr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aecmr