Trwa ładowanie...
15-03-2007 16:51

37. Lubuskie Lato Filmowe

37. Lubuskie Lato Filmowe
d3mvbzj
d3mvbzj

Tegoroczne 37. Lubuskie Lato Filmowe odbędzie się w Łagowie w dniach 24 czerwca-1 lipca.

Lubuskie Lato Filmowe to najstarszy w Polsce festiwal filmowy (istnieje od 1969 roku), na który przyjeżdżają młodzi fani kina, studenci szkół filmowych, filmoznawcy. Jest czas na filmy i czas na rozmowy, dyskusje, spotkania z twórcami.

W programie najnowsze osiągnięcia kina Europy Środkowo-Wschodniej: Czechy, Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry, Ukraina. Konkurs fabularny, dokumentalny, pokazy video-artu, etiud szkolnych, retrospektywy.

W programie polskim obok najciekawszych fabuł ubiegłego sezonu - premierowy fabularny debiut Piotra Szczepańskiego ”Aleja Gówniarzy” o łódzkiej młodzieży oraz dwa śmiałe, niezwykłe dokumenty: Małgorzaty Szumowskiej ”A czego tu się bać” odsłaniające bogaty, nierozpoznany, nieobecny w mediach obszar kultury: śmierć i pogrzeb - oraz film Marii Zmarz-Koczanowicz i Teresy Torańskiej” ”Dworzec Gdański” - pierwsza tego rodzaju, wstrząsająca opowieść o młodych ludziach, w 1968 pozbawionych polskiego obywatelstwa i wypędzonych z kraju. Po filmach - dyskusje z udziałem autorek.

Oczekujemy na nie skończony jeszcze film Zespołu Paladino (Maciej Cuske, Thierry Paladino, Marcin Sauter, Piotr Stasik) o Andrzeju Wajdzie, realizowany na planie filmu ”Post mortem”. ”Owocem zakazanym” będą dokumenty Agnieszki Arnold, wyprodukowane częściowo w TVP, dotąd nie emitowane. Ich bohaterami są wybitne postacie polskiej inteligencji: Karol Modzelewski (przyjaciel Jacka Kuronia, w latach 60. współautor słynnego listu do władz), ks. Adam Boniecki, Maria Janion. Arnold dotyka też w swoich filmach najdrażliwszych faktów XX-wiecznej historii, stosunków polsko-ukraińskich.

d3mvbzj

Historia będzie w tym roku dominującym tematem łagowskiego seminarium. Filmoznawcy i historycy (z lewa i z prawa) będą dyskutować na temat: ”Historia. Prawda i pojednanie”. Czego właściwie szukamy w historii? Na ile służy ona nowej polityce, nowym podziałom, rewizji utartych opinii, a na ile tworzeniu wspólnoty? Jak Niemcy traktują swoją historię, zwłaszcza historię NRD (”Życie na podsłuchu”, nowe głośne dokumenty o idolach enerdowskiej popkultury, tych oficjalnych i tych undergroundowych)?

Gorąco zapowiada się rozmowa z wybitnym rezyserem Volkerem Schloendorffem dotycząca filmu ”Strajk” i mitu ”Solidarności” - do czego jest jeszcze potrzebny w Polsce i na Zachodzie? Bogaty zestaw filmów węgierskich pokaże, jak potraktowano legendę powstania 1956 (”Chłopcy z Budakeszi” Pala Erdossa, wg powieści Istvana Kovacsa, przyjaciela Polski i gościa festiwalu oraz wybór powstałych w tym roku najlepszych dokumentów węgierskich o roku 1956).

Gościem specjalnym festiwalu będzie znana węgierska reżyserka Judit Elek, która przywiezie swój najnowszy film ”Ósmy dzień tygodnia” z Mają Komorowską i Franciszkiem Pieczką. Obok tego - w konkursie nowe filmy niemieckie, węgierskie, czeskie, ukraiński, litewski. Jak co roku, obok filmów z obiegu kinowego prezentujemy filmy istniejące w obiegu wystawienniczym lub offowym.

Swoje filmy przywiezie jeden z najbardziej znanych na świecie polskich performerów Paweł Althamer oraz twórca słynnego Warsztatu Formy Filmowej, Józef Robakowski.

Przyznawaną od tego roku po przerwie nagrodę Brylantowego Grona za całokształt twórczości otrzyma jeden z najwybitniejszych współczesnych dokumentalistów Marcel Łozinski, który przedstawi film-niespodziankę.

d3mvbzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mvbzj