Trwa ładowanie...
katarzyna figura

45-lecie Katarzyny Figury

Share
45-lecie Katarzyny Figury
d2mtftf

Katarzyna Figura - aktorka filmowa i teatralna, odtwórczyni ról w m.in. "Pociągu do Hollywood", "Kingsajzie", "Ubu Królu" i "Żurku", kończy dziś 45 lat.

Katarzyna Małgorzata Figura to niewątpliwie jedna z najbardziej znanych blond aktorek w naszym kraju. Przez wielu uważana jest za symbol seksu polskiego kina.

Wśród różnych ról jakie miała okazję zagrać w ciągu 21 lat swojej kariery najczęściej widywaliśmy ją we wcieleniach seksownych, nie skąpiących swoich wdzięków piękności.

d2mtftf

Jej urodę poza gromadą wiernych fanów docenił również jeden z najbardziej prestiżowych magazynów dla mężczyzn – Playboy, który podobno zaoferował jej 34 tysiące dolarów za sesję fotograficzną. Dziś Katarzyna Figura obchodzi 45. urodziny.

Pani Katarzyna urodziła się w 1962 roku w Warszawie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, której dyplom pomimo skończenia studiów w 1985 roku obroniła dopiero cztery lata później.

Na ekranie zadebiutowała jeszcze podczas nauki rolą Laury w filmie ‘Przeznaczenie’ (1983) Jacka Koprowicza. Następnie zagrała epizod w ‘Bez końca" (1984) Krzysztofa Kieślowskiego, filmie science-fiction ‘Ga, ga. Chwała bohaterom’ (1985) Piotra Szulkina, ‘Osobistym pamiętniku grzesznika... przez niego samego spisanym’ (1985) Wojciecha J. Hasa, baśni filmowej Jerzego Gruzy ‘Pierścień i róża’ (1986) oraz "Pociągu do Hollywood" (1987) Radosława Piwowarskiego (początkująca aktorka).

Status gwiazdy zbudowała głównie na bazie ról w ‘Kingsajzie’ (1987) Juliusza Machulskiego oraz ‘Porno’ (1989). W 1988 roku otrzymała Złotą Kaczkę, nagrodę czasopisma 'Film'.

d2mtftf

Po sukcesach na rodzimej scenie Katarzyna Figura, niczym Marilyn Monroe, postanowiła spróbować swoich sił w Hollywood. Kariera w Fabryce Snów nie była jej jednak pisana. W 1992 r. reżyser Robert Altman… …zaproponował jej główną rolę w swoim filmie "Gracz". Niestety producent zażądał, by w tę rolę wcieliła się prawdziwa gwiazda i zamiast polskiej aktorki w filmie udział wzięła Greta Scacchi. Figura pojawiła się tylko w jednej scenie. W 1994 r. wystąpiła w kolejnym filmie Altmana ‘Pret-A-Porter’ (mały epizod).

Pozostałe filmy zagraniczne z jej udziałem to telewizyjny obraz ‘Fatal Past’ (1993) i ‘Red Shoes Diary’ (1993), hiszpański film ‘Estacion Central’ (1989) oraz francuski ‘Near Mrs.’ (1990), ‘Washing Machine’ (1992), ‘Le joueur d'echecs’ (1994) i serial ‘Navarro’.

Po tych doświadczeniach pani Katarzyna powróciła na dobre do Polski, w której jako aktorce wiodło się jej coraz lepiej...

W 1990 roku Katarzyna Figura rozpoczęła współpracę z reżyserem Andrzejem Kondratiukiem. Wystąpiła u niego we ‘Wrzecionie czasu' (1995) i ‘Słonecznym zegarze (1997), zagrała również w nietypowej dla siebie roli Śmierci w ‘Mlecznej drodze’.

d2mtftf

Inne kreacje naszej polskiej seksbomby to ekscentryczna Diana w ‘Autoportrecie z kochanką’ (1996) Radosława Piwowarskiego, Kaśka w ‘Historiach miłosnych’ (1997) Jerzego Stuhra oraz Gabrysia Siarzewskiej (żona Siary) w ‘Kilerze’ (1997) Juliusza Machulskiego (rolę tę powtórzyła w sequelu ‘Kiler-ów 2-óch’ (1999).

Zagrała również w ‘Szczęśliwego Nowego Jorku’ (1997) Janusza Zaorskiego, gdzie jako Teriza próbowała podbić Amerykę, obok Janusza Gajosa i Bogusława Lindy.

Wśród gwiazdorskiej obsady pojawiła się też w komedii wojennej ‘Złoto dezerterów’ (1998) Janusza Majewskiego, a w ‘Zakochanych’ (1999) Piotra Wereśniaka zdradzała męża (Jan Frycz) jako Edyta Bobicka.

Za rolę doświadczonej życiowo Gosi, którą spotyka nieoczekiwane uczucie w ‘Ajlawiu’ (1999) Marka Koterskiego aktorce przyznano nagrodą na FPFF w Gdyni. W 1998 roku otrzymała też kolejną Złotą Kaczkę.

Prywatnie Katarzyna Figura jest byłą żoną Jana Chmielewskiego, z którym ma syna Aleksandra. Wspólnie z obecnym mężem Kaiem założyła fundację wspierającą polskich artystów.

d2mtftf

Podziel się opinią

Share
d2mtftf
d2mtftf