Trwa ładowanie...
d54i7lv

5 rozbitych kamer

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
d54i7lv

„5 rozbitych kamer” (ang. 5 Broken Cameras) to francusko-izraelsko-palestyński film dokumentalny z 2012 roku. Palestyński rolnik – Emad Burnat, za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Scenariusz napisał Guy Davidi, zaś muzykę skomponowali Adnan Joubran, Wissam Joubran oraz Samir Jubran.

Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Brzegu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający izraelskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko izraelskim osadnikom i obecnym wszędzie izraelskim żołnierzom urodził się syn Emada – Gibreel.

Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano.

Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji. "5 rozbitych kamer" to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii izraelsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.

Film „5 rozbitych kamer” zdobył wiele prestiżowych nagród i nominacji. W 2013 roku został nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Millennium, Grand Prix Dolnego Śląska – była to Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Wyróżnienie Jury Nagrody Amnesty International na 9. Planete+ Doc Film Festival.

5 rozbitych kamer
Tytuł oryginalny

5 Broken Cameras

Gatunek

dokumentalny

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

25.01.2013

Czas trwania

94 min.

Obsada
d54i7lv

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d54i7lv
d54i7lv
d54i7lv