50 lat Federacji Niezależnych Twórców Filmowych
Najstarsze polskie filmy amatorskie prezentowane były na światowych festiwalach Filmowych już w latach 30-tych. A 50 lat temu, w 1956 roku filmowcy amatorzy postanowili połączyć szeregi i utworzyli organizację o nazwie Federacja Amatorskich Klubów Filmowych. Partnerem obchodów rocznicy powstania federacji jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.
29.01.2007 09:55
Historia Federacji odzwierciedla zmiany następujące w naszym kraju. W 1975 roku na pierwszym w Polsce festiwalu filmów amatorskich UNICA z udziałem uczestników z krajów kapitalistycznych, głównym problemem było odbieranie z komisariatów, często rozbawionych, przywykłych do swobód poruszania i nieograniczonej wolności filmowania i fotografowania, filmowców zatrzymanych przez milicje za fotografowanie mostów, dworca kolejowego, czy obiektów wojskowych. W tym czasie w Federacji zrzeszonych było 348 klubów filmowych (!), a festiwale filmowe odbywały się w wielu miejscach Polski. Realizowane przez Klub Filmowy Sawa z Warszawy programy "Sawa by night", określane były jako pierwszy audiowizualny kabaret w Polsce, a komentowało je nawet Radio Wolna Europa. W archiwum Federacji znajdują się m.in. pierwsze filmy Krzysztofa Zanussiego, Macieja Dejczera, czy Marcina Ziębińskiego.
Obecnie, po zmianie nazwy, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych organizuje lub współorganizuje kilkanaście wydarzeń filmowych: festiwali i warsztatów w całej Polsce. Promuje polskie kino niezależne za granicą, wysyłając polskie filmy na międzynarodowe festiwale, a młodych filmowców na szkolenia i warsztaty. Nasza niezależna produkcja jest w świecie bardzo ceniona. Od 1957 roku Federacja jest aktywnym członkiem Światowej Unii Filmowej UNICA, członka UNESCO.
Federacja Niezależnych Twórców Filmowych nie zrzesza już klubów filmowych - jest stowarzyszeniem indywidualnych filmowców oraz miłośników kina. Członkami Federacji są zarówno młodzi filmowcy niezależni, nestorzy filmu amatorskiego, jak i organizatorzy najważniejszych festiwali filmów niezależnych organizowanych w Polsce.
W dniach 26-28 stycznia w warszawskim kinie Luna odbędzie się seria pokazów i dyskusji z okazji 50-lecia Federacji zatytułowana "Niezależnie od…? Czyli niezależność w kinie niezależnym - dialog z 50-letnią historią Federacji Niezależnych Twórców Filmowych.
Będzie to unikalna okazja do obejrzenia pierwszych filmów Krzysztofa Zanussiego - zrealizowany w 1958 roku razem z Wincentym Roniszem "Tramwaj do nieba", Macieja Dejczera - "Rozmowa polna" z 1979, Marcina Ziębińskiego - "Klucz do.." z 1986 oraz wiele innych archiwalnych, niezależnych krótkometrażówek.
W sobotę po pokazie spotkanie jubileuszowe - tort i wspomnienia. Więc jeśli kiedyś kogoś z Państwa los zetknął z Federacją będzie to okazja do podróży sentymentalnej. Zapowiedzieli się Dejczer i Ziębiński…
Organizatorzy Federacja Niezależnych Twórców Filmowych, Kino Luna, Polski Instytut Sztuki Filmowej.