Trwa ładowanie...

7. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe ''Kameralne Lato''. Pierwsze założenia programowe

Share
7. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe ''Kameralne Lato''. Pierwsze założenia programowe
Źródło: mat. promocyjne
d3w4ra6

W dniach 6-12 lipca 2014 roku odbędzie się siódma edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO w Radomiu.

6 maja 2014 roku, równo dwa miesiące przed festiwalem, odbyła się w Radomiu, w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji konferencja prasowa, w której udział wzięli: Andrzej Kosztowniak - Prezydent Miasta Radomia, Anna Mucha – Ambasador Projektu, dr Anna Wróblewska - Dyrektor festiwalu, Maciej Dominiak - Producent festiwalu, insp. Marek Świszcz - Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, dr Michał Domagała z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

To jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi. Współorganizatorem festiwalu jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu. Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie, powstaje w kooperacji z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta, kinem HELIOS, Lasami Państwowymi, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, a także z licznymi firmami i organizacjami kulturalnymi i filmowymi. Głównymi mecenasami Festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

d3w4ra6

Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i w takim samym stopniu kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz - realizowana wspólnie z Policją - profilaktyka społeczna.

Konkurs Główny prezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców - głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. W opinii jury w roku ubiegłym konkurs miał niezwykle wysoki i bardzo wyrównany poziom. Tak będzie i w tym roku. Staranna, obecnie przeprowadzana preselekcja wyłoni najlepsze filmy animowane, dokumentalne i fabularne. Jury przyzna nagrodę główną - ZŁOTEGO ŁUCZNIKA dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne. Konkurs filmów profesjonalnych ma wyraźny profil - tematy filmów (przede wszystkim fabularnych i dokumentalnych) koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych.

Z wielką przyjemnością informujemy, że funkcję Przewodniczącego Jury Konkursu Głównego przyjął znakomity reżyser, twórca tak znanych filmów, jak „Syberiada Polska”, „Piłkarski Poker”, czy „Matka Królów”. Janusz Zaorski spotka się z radomską publicznością i poprowadzi spotkanie warsztatowe typu „masterclass”.

Tegoroczną nowością jest Konkurs Filmów Niezależnych. Profesjonalne jury złożone z dziennikarzy i publicystów oceni najlepsze filmy z nurtu niezależnego oraz przyzna nagrodę finansową.

d3w4ra6

W tym roku festiwal KAMERALNE LATO spotkał wielki zaszczyt. Swoje nagrody finansowe w konkursach festiwalowych przyznali: prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Ufundowanie nagrody dla młodego twórcy zapowiedział także Urząd Miasta Radomia. - Jesteśmy niezwykle wdzięczni tak szacownym instytucjom za wsparcie. Traktujemy to jako dowód zaufania względem naszej pracy na rzecz rozwoju Festiwalu, jak i zobowiązanie na przyszłość. Dla młodych twórców, którzy przy debiutach i krótkich metrażach pracują zazwyczaj za darmo lub za minimalne stawki, nagroda finansowa ma wartość szczególną. Bardzo to doceniamy.

Równie ważną częścią Festiwalu są warsztaty, organizowane w myśl zasady „od pomysłu do premiery”, skierowane do młodzieży, studentów i osób rozpoczynających swoją karierę zawodową, realizowane pod opieką doświadczonych filmowców. Dla organizatorów warsztaty to coś więcej niż edukacja filmowa - to wyraz wiary w społeczną funkcję sztuki. Poprzez organizację ich wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu organizatorzy chcą kształtować dobre wzorce, zachęcać do rozwoju osobistego i kulturalnego oraz uczyć korzystania z dóbr kultury. Stąd trwająca od 2013 roku współpraca z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu, która za pomocą nowoczesnych, niestandardowych metod prowadzi na terenie województwa mazowieckiego szereg działań prewencyjnych i akcję edukacyjną na wielu poziomach, docierając skutecznie do młodzieży, szkół, różnych grup społecznych.

Badania zlecone przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pokazują, że ponad 80 proc. dzieci nabywa wiedzę o świecie poprzez film. Dla młodych ludzi, żyjących w kulturze audiowizualnej, swobodnie korzystających z nowych technologii, film jest atrakcyjnym i wiarygodnym nośnikiem treści. Stowarzyszenie FILMFORUM oraz Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu postanowili więc wykorzystać siłę filmowego przekazu i zorganizować konkurs na realizację krótkiego filmu, obrazującego pracę funkcjonariuszy mazowieckiej Policji i promującego garnizon mazowiecki. Celem Konkursu jest wyłonienie oficjalnego filmu promującego działania służby prewencyjnej Mazowieckiej Policji, który w komunikatywny i niekonwencjonalny sposób popularyzowałby pracę policjantek i policjantów podczas wykonywania codziennych zadań. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas 7. KAMERALNEGO LATA.

Od 2009 roku partnerem Festiwalu jest również Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, istotny ośrodek studiów na temat m. in. bezpieczeństwa wewnętrznego, roli służb mundurowych i cywilnych w nowoczesnym państwie. Szkoła organizuje konferencje i seminaria, przygotowuje także publikacje z tego zakresu wiedzy. W 2013 roku Wyższa Szkoła Handlowa, Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu i KAMERALNE LATO zorganizowały w trakcie Festiwalu konferencję „Społeczna i prewencyjna rola kultury”. Podobnie i w tym roku Szkoła stanie się partnerem Festiwalu. W budynku na Traugutta odbywać się będą warsztaty, spotkania z twórcami, a także seminarium na temat aktorstwa.

d3w4ra6

Od tego roku KAMERALNE LATO posiada nowe logo autorstwa Agaty Matlak-Lutyk i Hanny Ferenc-Hilsden. Minimalistyczne i eleganckie, zawiera w swej wewnętrznej przestrzeni motyw łuku - od 2013 roku symbolu Festiwalu. Łuk jest jednym z symboli Radomia, a także symbolem precyzji i siły, które to pojęcia zawarte są w haśle promującym miasto.

Organizując Festiwal w Radomiu, Stowarzyszenie FILMFORUM chce zwrócić uwagę także na walory miasta. Radom to drugie pod względem wielkości miasto Mazowsza, ośrodek akademicki, miasto z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i walorami architektonicznymi, które może być atrakcyjne także dla ekip filmowych. Wielu Warszawiaków nie zna Radomia, a dzięki Festiwalowi przekonują się, że raptem 100 km od stolicy znajduje się miasto ładne, zadbane, z ciekawą architekturą i dobrymi restauracjami a ponadto położone niedaleko atrakcyjnych terenów przyrodniczych.

Obecnie Stowarzyszenie FILMFORUM, Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu oraz radomski Instytut KOSMOPOLIS pracują nad pozostałymi punktami KAMERALNEGO LATA: sekcją „Kameralne Lato Dzieciom”, piknikiem rodzinnym, poszczególnymi warsztatami i spotkaniami. Informacje o kolejnych punktach programu będziemy publikować na bieżąco.

d3w4ra6

Podziel się opinią

Share
d3w4ra6
d3w4ra6