Trwa ładowanie...
18-08-2016 14:16

''7 rzeczy, których nie wiecie o facetach'': Stereotypy, które znamy [RECENZJA BLU-RAY]

''7 rzeczy, których nie wiecie o facetach'': Stereotypy, które znamy [RECENZJA BLU-RAY]
dnu8vfm
dnu8vfm

Uśmiechnięte twarze gwiazd i gwiazdeczek polskiego kina spoglądające z okładki, z której dowiadujemy się również, że „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” to nowy film twórców „Och, Karol 2” czy „Nigdy w życiu”, nie pozostawiają złudzeń co do zawartości i estetyki tego dzieła. Pełnometrażowy debiut reżyserski Kingi Lewińskiej („BrzudUla”, „Rodzinka.pl”, „Klub szalonych dziewic”) być może intryguje tytułem, zapraszającym do odkrycia męskich tajemnic, jednak to tylko zasłona dymna. Atrapa równie prawdziwa jak bohaterowie jej filmu.

Tytułowi faceci stanowią zbieraninę rozmaitych stereotypów. To mężczyźni, którzy muszą podjąć trudne, życiowe decyzje i liczyć się z ich konsekwencjami. Podzielenie historii na sześciu męskich bohaterów pozwala dotknąć rozmaitych problemów, które są bliskie niejednemu współczesnemu facetowi. To historia o miłości, samorealizacji i życiowych priorytetach. Mamy więc gościa, który boi się stanąć na ślubnym kobiercu, inny musi błyskawicznie dorosnąć, by przyjąć rolę ojca. Jest stereotypowy podrywacz, dla którego kolejne dziewczyny to przelotna zabawa. Jego przeciwieństwo stanowi samotnik, który nie potrafi rozmawiać z kobietami i nie powinien stosować się do dewizy: „bądź sobą”.

Twórcy „7 rzeczy...” starali się uchwycić obraz współczesnego mężczyzny w całym jego zróżnicowaniu. Stąd kilku bohaterów i odmienne sytuacje życiowe, w jakich się znaleźli. Problem polega na tym, że zamykając temat przewodni w ramy komedii romantycznej, scenariusz stał się pretekstowy. Bazujące na stereotypach kreowanie postaci jest wtórne i w niczym nie zaskakuje. Nie ma tu żadnego odkrywania tytułowych rzeczy, których byśmy wcześniej nie wiedzieli. Zamiast tego widz obserwuje fabularne banały, które miały w jakiś sposób spiąć poszczególne gagi.

„7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” nie jest zaskoczeniem ani rozczarowaniem, jeżeli bierzemy pod uwagę nazwiska twórców i estetykę tego typu dzieł. To kolejna produkcja mająca przyciągnąć widza twarzami znanych aktorów. „7 rzeczy...” to polska komedia romantyczna w konserwatywnym tego słowa znaczeniu. Film z pięknymi ludźmi w pięknym otoczeniu, w którym nie ma miejsca na naturalność i nie oczywistość. Jest skrojony na miarę. Śmieszy tych, których ma śmieszyć. Osoby, które odbiły się od poprzednich tworów Lewińskiej i Wereśniaka (scenarzysta „Och, Karol 2”, „Wkręceni”) nie powinny sobie zawracać tym głowy.

dnu8vfm

Wydanie Blu-Ray

Film w wydaniu Blu-Ray jest prezentowany w standardzie 1080p 16x9 1.78:1 z dźwiękiem DTS-HD Master Audio 5.1 lub Dolby Digital 2.0. W sekcji dodatków specjalnych znalazło się miejsce dla kilku standardowych materiałów zakulisowych i making of. Można tu również obejrzeć zwiastuny, wideoklip przygotowany na potrzeby filmu i galerię zdjęć.

Ocena: 4/10 Jakub Zagalski

dnu8vfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnu8vfm